Најголемите хитови на Макфест – дали некогаш ќе се повторат овие рефрени?

АЛЕКСАНДРА СПАСЕСКА
/ 23.10.2022 / 13:50

Заврши 37. издание на Фестивалот на забавни мелодии Макфест, кое годинава немаше натпреварувачки карактер.

На ревијалната вечер синоќа се слушнаа вкупно 18 песни на сцената на Центарот за култура „Ацо Шопов“-Штип, каде што по две години поради пандемијата се врати во салата каде низ годините беа испеани безвременските хитови.

Организаторите решија дека публиката во текот на годината ќе одлучи која песна ќе биде најслушана, а на 38. издание на Макфест догодина да се додели парична награда. Општина Штип беше организатор на Фестивалот на забавни мелодии Макфест, заедно со спонозори и општествено одговорни компании. Водители на фестивалот беа Маријана Стојановска и Димитар Атанасовски, а на сцената како презентери се појавија и Лила Филиповска, Борко Ристовски и Миланка Рашиќ.

Публиката, пак, главно со став дека макфестовската сцена беше здодевна, а музичката енергија млака, особено првата вечер, додека на втората неколку познати имиња како Тамара Тодевска потсетија што е фестивал.

URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL

Сепак, останува прашањето дали некогаш ќе се повторат рефрените на најпознатите и најслушаните песни од македонската поп музика што биле испеани токму на сцената на Макфест – „Кога те нема“ на Хелена Благне (1986), „Осамен“ на Трајче Манев (1987), „Признавам“ на Маријана и Росана (1988)...

Да се потсетиме како звучеа вистинските хитови од 1986 до денес, низ годините, со надеж дека Макфест повторно ќе произведе безвременски хит.

Remote video URL
Remote video URL
Remote video URL
Remote video URL
Remote video URL
Remote video URL
Remote video URL
Remote video URL
Remote video URL
Remote video URL
Remote video URL
Remote video URL
Remote video URL
Тагови
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата, Вања била задушена и станала неупотреблив заложник

Read more

МК сцена

Шпаркасе Банка е спонзор на 53. издание на Златно славејче

Read more

Почина актерот Мето Јовановски

Read more

Десет музички ѕвезди за главната вечер на јубилејниот 25-ти Таксират

Read more

Редици за билети на македонските филмови во Торонто

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Netlix ја најави втората сезона на реалното шоу Squid Game

Читај повеќе

Раперот Пи Диди е обвинет за групно силување на 17-годишна тинејџерка

Читај повеќе
  • play_arrow

Николас Кејџ се збогува со филмската кариера: Кажав сè што имав да кажам

Читај повеќе

Анџелина Џоли повторно ќе биде Maleficent

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најдобрите филмови и серии за 2023 година според IMDb?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со Fast X

Читај повеќе

Избрани најдобрите серии на Netflix во 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Меколи Калкин на 43 години?

Читај повеќе