Најголемите маани на земјените знаци: Бик, Девица и Јарец

Во астрологијата постои поделба на знаците според четирите елементи: оган, земја, воздух и вода.

Хороскопскиот знак на кој припаѓате според Зодијакот не може целосно да ве дефинира, но може да каже многу за вас.

Покрај заедничките доблести кои ги красат припадниците на секој знак, имаме и маани и негативни страни што ги делиме со другите луѓе кои припаѓаат на истиот хороскопски знак како нас.

Земјените знаци се сметаат за знаци со приземна енергија. Земјата е цврст елемент, материја што може да се фати, за разлика од огнот, воздухот или водата. Земјата е отпорна на огнот, воздухот не ја придвижува, но затоа водата може да ја натопи.

Сите земјени знаци ги ценат нештата со смисла, го ценат видливото, материјалното, она што може да се допре, да се види, да се чуе или да се вкуси. Тие стојат цврсто на земја, практични се и конструктивни.

Покрај сите нивни доблести, земјените знаци имаат и свои карактеристични маани на кои би можеле да поработат за да не ги оддалечуваат луѓето околу нив.

БИК

1) Не очекувајте да победите во расправија со Бикови, бидејќи се многу тврдоглави. Не попуштаат, ни во ситуации кога не се во право.

2) Мрзливи се кога станува збор за обврски во домот.

3) Нивните желби и потреби секогаш се на прво место.

4) Знаат да бидат многу здодевни и да влезат во рутина.

5) Тешко се отвораат и зборуваат за своите чувства.

ДЕВИЦА

1) Девиците претеруваат во анализирање и осудување на туѓото однесување.

2) Секогаш очекуваат другите да бидат иницијатори, и во работата и во врските.

3) Тешко комуницираат и по расправија знаат да се однесуваат како мали деца.

4) Иако се пожртвувани, често се несигурни и очекуваат другарите/партнерите да им дадат сигурност, но нема директно да ја побараат.

5) Ако не живеете по строгите, перфекцонистички правила на Девицата, ќе приговара секој ден додека не попуштите.

ЈАРЕЦ

1) Работата секогаш им е на прво место, пред партнерот и семејството.

2) Сакаат сѐ околу нив да е под нивна контрола.

3) Често не можат да се опуштат и да бидат спонтани, поради што врската со нив може да стане здодевна и предвидлива.

4) Ги анализираат и памтат сите ваши грешки и никогаш ништо нема да ви заборават.

5) На нивниот став не може да се влијае, ви останува само да се прилагодите. Ако сакате.

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Read more

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Read more

Живот

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Read more

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Одложен традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро

Read more

Магазин

  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1.8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Читај повеќе