Најголемите митови за автофагија

Летото е пред вашата врата, а слабеењето е главна тема. Сите сакаат брзи резултати, а најпопуларниот метод за слабеење е автофагија, односно fasting. За овој режим на исхрана има и многу митови, а кои се тие ќе дознаете во продолжението на текстот.

При автофагија најчесто се користи методата 16:8 што значи дека 16 часа не треба да јадете, а 8 часа смеете да јадете.

Кои се најпознатите митови поврзани со оваа диета?

Прескокнување на појадокот

Луѓето кои го следат методот 16:8 најчесто го прескокнуваат појадокот. Ноќниот пост од 16 часа, па прескокнување на појадокот, а потоа консумирање најмногу калории за ручек и вечера може да предизвика низа здравствени проблеми.

Некои луѓе кога ќе се разбудат имаат киселина, па затоа не јадат. Други пијат само чаша вода. Доколку имате некој проблем, многу е важно да појадувате. Треба да вечерате во 19:30 или 20 часот, а следниот оброк да ви биде во 8 наутро, така што автофагијата ќе трае 12-13 часа, вели нутриционистот Минаши Петикола.

Прескокнувањето на првиот оброк во денот може да доведе до вртоглавица, главоболка и ризик од дијабетес.

Вежбање на празен стомак

Не се препорачуваат интензивни тренинзи. Ако практикувате интензивни тренинзи на празен стомак, треба да знаете дека може да согорите многу енергија што ќе доведе до вртоглавица, грозница или мачнина.

Прескокнување на вечерата

Не треба да ја пропуштате вечерата, туку да јадете порано и да избегнувате да јадете доцна во ноќта. Тоа ќе ви овозможи подобро функционирање на дигестивниот систем и одржување на нивото на енергија.

Хранете се здраво за да не дојде до пад на калциум или железо во вашето тело.  

реклама

Што ќе се случи ако цел месец се туширате со ладна вода?

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Кои македонски олимпијци досега имаат освоено медали?

Read more

Георгиевски е во финале, Македонија има олимписки медал

Read more

Здравје

Која храна е поздрава, готвената или свежата?

Read more

Како да јадете леб, а да не се здебелите?

Read more

Делта сојот е најбрза и најопасна варијанта, тврдат експертите

Read more

Домашните обврски го продолжуваат животот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Дали се слабее со 20.000 чекори на ден?

Читај повеќе

Родени да бидат лидери: 25 факти за Лавовите

Читај повеќе

Запознајте го Орео, кучето кое помага на болни деца

Читај повеќе

Како да ја заштитите кожата на бебето во летниот период?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тинејџерка тргнува на пат околу светот со авион, сака да сруши рекорд

Читај повеќе

Која храна е поздрава, готвената или свежата?

Читај повеќе

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Седумгодишно девојче одржа лекција по родителство

Читај повеќе
  • play_arrow

Видео од девојка и мечка како ловат риби стана хит на интернет

Читај повеќе