Најголемите заблуди за батеријата и полнењето на мобилниот телефон

Дали полнењето на телефонот цела ноќ го скратува животниот век на батеријата? Еве ги одговорите на многу заблуди за батеријата на вашиот мобилен телефон.

Полнењето цела ноќ доведува до преоптоварување на батеријата

Иако крајната цел на овој мит не е целосно невистинита, сепак тоа е лажна претпоставка. Многумина веруваат дека оставањето на телефонот на полнач преку ноќ може да доведе до проблеми со полнењето или пократко траење на батеријата. Сепак, паметните телефони се доволно паметни за да спречат прекумерно оптоварување на нивните батерии.

Сепак, тука е проблемот со „отровното полнење“, што може да доведе до пократок животен век на батеријата.

Кога батеријата на вашиот паметен телефон ќе достигне 100% полнење, полнењето автоматски се исклучува. Откако батеријата ќе падне на 99%, батеријата полека се полни за да се врати до 100% и на тој начин да одржува целосно полнење.

Иако ова е проблем, многу производители денес ја намалуваат брзината на полнење на телефонот кога ќе достигне 80% или имаат слични „тактики“.

Накратко, полнењето на телефонот преку ноќ дефинитивно нема да ја преоптовари батеријата.

Ако батеријата е секогаш ја празните до крај, ќе трае подолго

Оваа заблуда се чини има најголем контраефект од сите останати. Спротивно на популарното верување, ако ја оставате батеријата секогаш да се „исцеди“ целосно пред да ја ставите да се полни одеднаш до крај не прави апсолутно ништо за да ја заштити нејзината долговечност.

Всушност, многу експерти изјавија дека идеалниот начин за користење на батеријата на паметниот телефон е да ја наполните кога ќе достигне приближно 20-30%, што треба да биде оптимално за долговечноста на батеријата.

За оние кои имаат адаптери за брзо полнење, идеално е да ги полнат телефоните кога ќе им остане околу 20% батерија, а потоа да ги полнат до околу 90%.

Полнењето на ладни површини ја штити батеријата

Некои телефони се загреваат додека се полнат. Како резултат на тоа, многумина сметаат дека е подобро да го стават телефонот на ладна површина или пред вентилатор додека се полни.

Иако е вистина дека топлината може да го забави вашиот телефон и негативно да влијае на вашата батерија, поставувањето на ладна површина не е решение. Всушност, држењето на телефонот на ладни површини додека се полни предизвикува формирање на метален литиум во батериите.

Ова придонесува за уште побрзо празнење.

Користење на телефонот додека се полни влијае на траењето на батеријата

Не, користењето на телефонот додека се полни не влијае на долговечноста на батеријата.

Единственото влијание што ова го има е тоа што полнењето може да потрае подолго, што исто така не би требало да биде голем проблем ако не правите ништо премногу напорно на телефонот додека се полни.

Вклученото Wi-Fi користи многу батерија

Ова е една од главните заблуди што многу луѓе ја имаат за батериите на паметните телефони.

Дури и ако Wi-Fi е вклучен цело време кога телефонот е на полнач, тој троши малку енергија. Многу мал дел од батеријата на телефонот ќе се испразни ако го оставите Wi-Fi цело време вклучено.

Следниот пат кога ќе одлучите да го исклучите Wi-Fi, запомнете дека тоа ќе направи многу повеќе добро за вашиот паричник со зачувување на мобилни податоци отколку што ќе ѝ наштети на вашата батерија.

реклама

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Пет клучни витамини кои треба да ги внесувате во текот на зимата

Read more

Која храна мора да ја изедеме истиот ден кога ќе ја зготвиме или отвориме?

Read more

Габриела Спаниќ изгледа непрепознатливо по бројните козметички зафати

Read more

Хардвер

Пристигнаа M3 компјутерите на Apple: Што може да се купи со 7.200 долари?

Read more

Презентиран Apple Pencil со USB-C порта

Read more

Батериите наскоро би можеле да траат 10% подолго

Read more

Sneaker X е моќен компјутер во форма на патика

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за GTA 6: Познати се првите детали, ќе пристигне во 2025 година

Читај повеќе

Meta ја откажува опцијата за допишување со Facebook пријателите на Instagram

Читај повеќе

Откази за 1.500 вработени во Spotify

Читај повеќе