Најголемите зелени мегапроекти во светот

Со климатските промени и човековото уништување на природата, дојде време за проекти кои треба да го вратат уништеното зеленило, а два такви се навистина мега.

Големите зелени ѕидови на Африка и Аравали се мегапроекти како ништо слично. Овие револуционерни проекти треба да го намалат ударот зададен врз нашата планета од климатските промени.

Африканскиот ѕид предвидува засадување на 100 милиони дрвја и тоа низ целиот регион наречен Сахел. Овој регион е транзициски помеѓу пустината Сахара на север и останатиот дел од Африка на југ. Климатските промени и дрвосечата го зголемуваат Сахел на сметка на јужниот зелен дел.

Регионот Сахел е означен со портокалова боја

Разеленувањето на Сахел веќе е во тек и досега се засадени 17 милиони дрвја, но за да се достигне предвидената бројка, а се работи за површина која во должина се протега на 8 илјади километри, ќе биде потребно уште доста време. Проценките се дека би требало да чини 8 милијарди долари, но уште сега стана јасно дека многу веројатно овој праг ќе биде и тоа како надминат. Засадувањето на многу дрвја треба да ја прекине ерозијата на почвата која полека се претвора во пустина и со тоа Сахара се шири.

Другиот зелен ѕид се наоѓа во регионот Аравали во Индија. Исто така се работи за прилично сув регион каде има малку врнежи поради што и овој регион сѐ повеќе и повеќе се шири.

Појасор Аравали е означен со зелена боја

Планот е овој зелен ѕид да биде 1.600 километри долг и широк 5 километри широк. Планот е да се засаденат 1,3 милијарди дрвја, што претставува огромна бројка, можеби и преоптимистичка. Овој проект почна во 2019 година.

Remote video URL
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Вести

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Read more

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Read more

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Read more

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Читај повеќе

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Читај повеќе

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Читај повеќе

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Читај повеќе

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Читај повеќе

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Читај повеќе

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Читај повеќе