Најголемото возило со погон на водород е големо колку станбена зграда

Најголемото возило со погон на водород е високо три ката и има погон што може да напојува помала населба.

Го претстави Anglo American, а се работи за огромен камион кој ќе се користи за транспорт на руда. Овој камион тежи 200 тони и може да транспортира дури 290 тони руда во исто време.

Сето тоа го овозможува моќниот водороден погон, кој се состои од осум горивни ќелии со вкупна моќност од 2000 kW, односно 2719 КС. Погонот за nuGen е дизајниран од компанијата First mode, а покрај горивни ќелии и електромотори, вклучува и огромна Li-Ion батерија со капацитет од дури 1,2 MWh.

Развојот на камионот траеше цели три години, а тоа е само почеток на промена на возниот парк на оваа компанија. Планот е погон на водород да добијат најмалку 40 од околу 400 камиони во нивниот возен парк. Во подоцнежна фаза, модернизацијата ќе отстрани до 80% од емисиите на CO2 од возниот парк на компанијата.

Ваквите камиони согоруваат околу 900.000 литри гориво годишно, што значи дека секој камион со водород би ја намалил емисијата на CO2 за дури 700 автомобили годишно. Дополнителен плус е што водородот потребен за фабриката ќе се произведува на местото на работа на камионот, во согласност со сите еколошки насоки.

Remote video URL
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Концепти

ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Read more

Верзија S ја доби и Flying Spur, луксузниот модел на Bentley

Read more

Зад Porsche 928 за XXI век стои компанијата Nardone

Read more

Polestar го откри изгледот на својот прв SUV

Read more
 

Автомобили

  • filter

ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Читај повеќе
  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе

Како да се намали потрошувачката на гориво додека цените вртоглаво растат?

Читај повеќе