Најконтроверзното славење гол на Светско

Кога Гранит Џака и Џердан Шаќири ги постигнаа израмнувачките и победничките голови за Швајцарија против Србија на Светското првенство во Русија 2018 година, и двајцата играчи прославија покажувајќи го симболот на орел со рацете, поради што добија висока парична казна и предизвикаа мала дипломатска криза.

Надвор од Балканот, сепак, малку луѓе обрнаа внимание или дури навистина разбраа што значи тоа.

HITC Sevens фрла поглед на тоа зошто таа прослава во Русија беше толку контроверзна и контекстот зад неа.

реклама

Фудбал

Ибра на 41 година најави големо враќање: Ќе се пее друга песна

Read more

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Read more

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Read more

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Read more

Нови видеа

play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Read more
play_arrow

Кристоф Валц е шеф од пеколот во мрачната серија The Consultant

Read more
play_arrow

Кои фудбалски клубови се основани од цркви или религиозни групи?

Read more
play_arrow

Архивски видео снимки од Скопје во 40-тите

Read more
play_arrow

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Read more
play_arrow
Што се случува кога змија ќе проголта друга змија?

Што се случува кога змија ќе проголта друга змија?

Read more
play_arrow

Само британски фејлови

Read more
play_arrow

Седум фудбалери кои ги бираат парите пред сè друго

Read more
play_arrow

Што ако планетите во Сончевиот Систем излезат од своите орбити?

Read more
play_arrow

Топ 20 најдобри филмови со Робин Вилијамс

Read more
play_arrow

Комшијата што буши, некст левел

Read more
play_arrow

Што се случува во Јувентус?

Read more