Најлоши совети за секс што кружат на интернет

За сексот може да читате, да гледате и да слушате и да разговарате со пријателите или со терапевт, но најдобро е за вашиот сексуален живот да зборувате со партнерот, односно партнерката.

Сексот не мора секогаш да биде фантастичен, а тоа значи дека не мора секогаш да заврши со оргазам (за двајцата), но не поради себичност, туку поради самиот факт дека треба да уживате во целиот процес, а не само во кулминацијата.

Кога станува збор за секс совети, не верувајте во сѐ што ќе видите и чуете, особено на интернет каде секој може да објави што сака. На крајот на краиштата, и да е советот најкорисен, можеби не е применлив во вашата ситуација.

Следејќи ги разните „експертски“ совети на интернет, може да се да се посрамите, или уште полошо – да се повредите себе си или партнерот.

Секс терапевтите се едногласни во проценката дека ова се најлошите совети за подобар секс што кружат на интернет:

Грицкање увце

На ушите имаме многу нервни завршетоци. За многу луѓе ушите се силна ерогена зона, но за време на сексот, кога интензитетот на чувството за допир е највисоко, грицкањето на ушната ресичка или школка може да биде многу болно. Задржете се на воздивнување и шепотење на увце, ако тоа е нешто што ве возбудува вас или партнерот/партнерката.

Топол чај

Овој „совет“ се граничи со мајтапење, но сепак некако успеа да се рашири како сериозен метод за сексуално задоволство. Некој духовит интернет корисник предложил дека е „супер“ да ставите топол чај во устата пред да почнете со орален секс и дека така ќе му пружите „незаборавно искуство на партнерот“ поради „температурната разлика“. Никако не пробувајте да го направите ова бидејќи кожата на главата на пенисот е многу нежна и чувствителна, па може да дојде до повреда на ткивото на оваа интимна зона.

Жени, скокајте повисоко

Уште еден од ужасните совети е дека жената треба да скока повисоко кога е одозгора во „јавачка“ позиција. Не само што брзо ќе се уморите, постои опасност да го свиткате или „скршите“ пенисот на партнерот. Во оваа поза најдобро е да се движите напред-назад, препорачуваат секс експертите.

Што погласно, тоа подобро

Многу жени се обидуваат интензивно да стенкаат, за да не дојде до никаков сомнеж кај партнерот дека уживаат во сексот. Не мора да вриштите цело време. Доволни се длабоки воздишки и стенкања баш во моментите на најголемо задоволство, а тоа ќе го забележи и партнерот и ќе знае што точно ви се допаѓа. Постојаното и гласно стенкање нема да импресионира, ни возбуди никого. Напротив.

Гребење

Ова клише се провејува уште од времето кога секс совети се читаа во списанија и сега кружи на интернет. Во моментите на страст е разбирливо дека сакате да го притиснете партнерот поблиску до себе, но ако намерно му оставите траги од нокти по грбот тоа не е доказ дека врвно сте уживале. А и нема потреба да го „обележувате“ партнерот.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 60 нови случаи со COVID-19, еден починат

Read more

Љубов и секс

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Read more

За што лажат жените кога станува збор за сексот?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Магазин

Абрамович купи имот во Израел вреден 65 милиони долари

Читај повеќе

Црн вторник: Што значат црните фотографии објавени на Instagram?

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба да јадете ф’стаци

Читај повеќе
  • filter

Дали би летувале во двокатен автобус?

Читај повеќе

Брзо и лесно: Летна супа со зеленчук

Читај повеќе

Малта дозволува влез за туристи од 1 јули, но не и за Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирина Шајк секси за Intimissimi

Читај повеќе

Четири знаци за ослабен имунолошки систем

Читај повеќе
  • play_arrow

Како никогаш да не бидете здодевен соговорник?

Читај повеќе