Најлоши совети за здрав живот кои никогаш не треба да ги практикувате

Кога станува збор за здравјето, често давате сè од себе, но мора да внимавате кои правила треба да ги следите, а кои не.

Некои од вообичаените совети коишто сте ги прочитале на интернет се погрешни.

Исфрлате некои намирници од исхраната

Погрешно. Со елиминација на некои состојки може да предизвикате проблеми по здравјето. Потребно е јадете храна во умерени количини, а наместо тоа да бирате хранливи намирници.

За губиток на килограмите фокусирајте се само на вежбање

Истражувањата покажуваат дека тоа е спротивно од вистината. Освен физичката активност, мора да внимавате на исхраната затоа што тоа е едниствен начин за да слабеете.

Кога станува збор за Алцхајмерова болест, важна е генетиката

Вистина е дека ако некој член од семејството бил болен од Алцхајмер, поголем е ризикот дека и вие ќе се разболите од таа болест. Но и начинот на живот игра голема улога во тоа.

Замотајте се во фолија за да изгубите повеќе килограми

Со помош на фолија телото ќе изгледа послабо и ќе изгубите неколку килограми, но тоа е последица од губиток на вода, па губењето на масти е привремено.

Не мора да ги миете стапалата при туширање

Кога се туширате, ви се чини дека шампонот кој тече сам ги чисти стапалата. Но тоа не е точно. Мора да посветите внимание на нега на стапалата и воопшто на нозете.

Не мора да го чистите папокот

Бактериите во папокот може да предизвикаат инфекција. Редовно чистете го нежно стомакот со сапун и вода.

Мора да внесувате мултивитамини

Не мора секој човек да внесува мултивитамини. Организмот на секој од нас не е ист. 

Доколку се храните на правилен начин и вклучувате многу овошје и зеленчук во исхраната, имате доволно хранливи состојки во организмот.

Пред да потрошите пари на овие суплементи разговорајте со вашиот лекар за вашите здравствени и животни навики.

реклама

Филипче: Има суштинска разлика помеѓу првиот и овој бран

Read more

Археолози пронајдоа траги од канабис во древен храм во Израел

Read more

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more
Коронавирус во Македонија: Неизвесноста продолжува, бројот на заболени расте, а пикот се очекува за еден месец

Коронавирус во Македонија: Неизвесноста продолжува, бројот на заболени расте, а пикот се очекува за еден месец

Read more

Здравје

Неколку причини зошто треба да јадете ф’стаци

Read more

Четири знаци за ослабен имунолошки систем

Read more

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Read more

Магазин

Археолози пронајдоа траги од канабис во древен храм во Израел

Читај повеќе
  • play_arrow

Влијанието на Шекспир врз англискиот јазик

Читај повеќе

Air Serbia ќе лета од Белград за Скопје од 15 јуни

Читај повеќе

Абрамович купи имот во Израел вреден 65 милиони долари

Читај повеќе

Црн вторник: Што значат црните фотографии објавени на Instagram?

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба да јадете ф’стаци

Читај повеќе
  • filter

Дали би летувале во двокатен автобус?

Читај повеќе

Брзо и лесно: Летна супа со зеленчук

Читај повеќе

Малта дозволува влез за туристи од 1 јули, но не и за Македонија

Читај повеќе