Најлошиот вид овошен сок - го зголемува шеќерот во крвта и дебелее

Иако овошните сокови можат да бидат здрава опција, некои се тајни виновници за зголемување на шеќерот во крвта, но и тежината.

Сите ги пиевме мислејќи дека му правиме добро на нашето тело. Некои од нив можат да соберат многу калории и да го зголемат нивото на шеќер во крвта.

Имено, еден вид овошен сок треба да го исклучите од вашата дневна рутина за да избегнете скриени скокови на шеќер, но и да одржите тенка половина.

Џеси Федер, личен тренер и регистриран диететичар, откри кој овошен сок треба да го исфрлите од исхраната бидејќи негативно влијае на вашата тежина и го зголемува нивото на шеќер во крвта. Федер откри дека сите видови на сокови со вештачки вкус (познати дека се полни со шеќер) треба да се избегнуваат за наше целокупно здравје.

Во шарениот свет на овошните сокови, постои огромна разновидност што ги искушува нашите пупки за вкус. Од класичен портокал и јаболко до егзотични мешавини, овие пијалаци често нудат пригоден начин да се добие доза витамини и освежување. Сепак, не сите сокови се создаваат еднакви. Некои, преполни со додадени шеќери и недостаток на влакна, може да го зголемат нивото на шеќер во крвта и потенцијално да доведат до зголемување на телесната тежина со текот на времето.

„Овошните сокови со вештачки вкус и големи количини на додадени шеќери се најлоши за зголемување на телесната тежина и шеќер во крвта. Ова обично вклучува работи како што се овошни сокови, лимонада, хавајски пунч, сокови од овошни коктели итн. Овие овошни сокови содржат многу малку овошје, доколку воопшто го има“, вели Федер.

Тој продолжува и додава дека се полни со вештачки бои, состојки, шеќер и калории. Овие работи не само што ќе го зголемат шеќерот во крвта, туку може да доведат до зголемување на телесната тежина со текот на времето ако секојдневно се консумираат.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Живот

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Трик на искусните домаќинки: Зошто ставаат козметички памук во правосмукалката?

Read more

Жените со една боја на очи се единствени: Имаат особено силен имунитет и живеат долго

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе