Најмалку 10 физички пресметки и нарушувања на јавниот ред и мир во 24 часа

Во изминатото деноноќие биле пријавени најмалку десет случаи на напад, физичка пресметка и нарушување на јавниот ред и мир на територијата на целата земја.

Во с.Џепчиште, тетовско вчера во 20:00 часот полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од слобода Џ.Џ.(53) од с.Џепчиште бидејќи, на 23.05.2020 во 19,30 часот во СВР Тетово било пријавено дека во Клиничката болница Тетово бил донесен со тешка телесна повреда Б.Ш.(44) од с.Џепчиште, кој со повредата се здобил во с.Џепчиште при физичка пресметка со неговиот сосед Џ.Џ.. За настанот е запознаен јавен обвинител и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Вчера во 15:30 часот во с.Бунарџик, скопско полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода С.Ф.(75) од с.Бунарџик бидејќи на 23.05.2020 14,20 часот во СВР Скопје, И.Џ.(37) пријавил дека на ул.„2“ во с.Бунарџик поради нерасчистени имотни односи и претходна расправија С.Ф.(75) од с.Бунарџик го нападнал со метална шипка. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Во Полициска станица Тетово вчера во 14:20 часот било пријавено дека околу 15:00 часот  на ул.„Б.Тоска“ во Тетово полициски службеници од СВР Тетово биле физички нападнати од три непознати лица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Вчера околу 18:00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во двор на ул.„Божин Николов“ во Скопје во сопственост на Џ.В.(41) поради нарушени имотно-правни односи тој бил физички нападнат со тврд предмет од Ф.В. и М.В. двајцата од Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Во СВР Битола, вчера во 14:12 часот М.М.(33) од Битола пријавил дека на ул.Прилепска во Битола дошло до нарушување на јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу пријавителот и П.М.(61) од Битола од една страна и Т.А.(48) од Битола од друга страна. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Вчера во 18:30 часот во Полициска станица Ресен, В.Д.(43) од Р.Албанија пријавила дека на ул. „29 – ти Ноември “ во Ресен по претходна расправија била физички нападната од Р.С. и Ф.Н. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Во Полициска станица Битола, вчера во 20:55 часот било пријавено дека на паркинг во Битола дошло до нарушување на јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Ѓ.С.(43), И.В.(39), Г.Б.(22) од една страна и Н.С.(30) од друга страна, сите од с.Баница- Струмица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Вчера околу 13:10 часот во СВР Струмица, Ж.К.(54) од Струмица пријавил дека околу 08:15 часот на ул.Ленинова во Струмица бил физички нападнат од три непознати лица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Вчера во 20:00 часот, во СВР Охрид приведен е М.Т.(61) од Охрид. Тој, околу 18:30 часот, на улицата „Абас Емин“, во алкохолизирана состојба го нарушил јавниот ред и мир  а потоа извршил  физички напад врз Ж.Р. и  С.Т. од Охрид.Против напаѓачот, ќе биде поднесена соодветна пријава.

Вчера во 15:20 часот, на кеј „Македонија“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од Г.П. врз Љ.Д.(59), двајцата од Охрид. Против напаѓачот, СВР Охрид ќе поднесе соодветна пријава.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Хроника

Осум сообраќајки во 24 часа, еден загинат, повеќемина повредени

Read more

Двајца мигранти држеле во заложништво други 19 мигранти во Ваксинце

Read more

Скопјанец под истрага за убиство на вонбрачната сопруга

Read more

Италијанка била чувана под клуч и принудувана на брак со скопјанец

Read more

Вести

Правото на глас го оствариле 7.861 болни и немоќни, 234 лица во домови и 1.235 затвореници

Читај повеќе

Од коронавирусот во светот починаа 3.000 здравствени работници

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Зибери: Не сум позитивен на COVID-19, утре ќе гласам во 10 часот

Читај повеќе

ССМ: 15 јули неработен ден за сите работници, ако се работи да се пријави во ДИТ и да се исплати надомест

Читај повеќе

Аја Софија останува отворена за посетители кога ќе нема молитви

Читај повеќе

135 новозаразени, 4 починати и 142 оздравени

Читај повеќе

ЦИВИЛ: Кршење на изборниот молк и други изборни нерегуларности

Читај повеќе

Кокино добива нови патоказни и информативни табли

Читај повеќе