Најмалку 11 загинати во експлозија на гас во трговски центар во Кина

Во експлозија на природен гас во провинцијата Хубеи, во централна Кина, утринава загинаа 11 лица, а 37 се посериозно повредени, јавија државните медиуми, пренесе ДПА.

Експлозијата се случила на пазарот со зеленчук во градот Шијан, утринава, околу 6:30 часот по локално време (синоќа во 22:30 часот по Гринич), наведува владиниот радиодифузер ЦЦТВ.

Големиот трговски комплекс, што веќе бил исполнет со купувачи и локални жители кои појадувале, се урнал непосредно по силната експлозија, соопшти весникот „Епл Дејли“ од Хонг Конг, цитирајќи очевидец на настанот.

Слики што веќе циркулираат на Интернет покажуваат купишта урнатини полни со жртви и остатоци од конструкцијата од тули и бетон.

Претставници на покраинската Комунистичка партија наведуваат дека е во тек акција за спасување на преживеани и дека досега 144 лица се спасени од под урнатините.

Веднаш е отворена и истрага за причините за експлозијата, пренесува ДПА.

реклама

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Астероидот што ги сотре диносаурусите бил видлив една година пред да ја удри Земјата

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Свет

Уапсен осомничен за подметнување на пожарите во Турција

Read more

Нови КОВИД правила за влез во Германија

Read more

Солзавец за Французите кои протестираат против КОВИД пропусницата

Read more

31 јули 2006, Фидел Кастро ја предава власта во Куба на брат му Раул

Read more
 

Вести

Pfizer и Moderna ги зголемија цените на вакцините за ЕУ

Читај повеќе

Пригодна државна програма утре во Скопје, Крушево и Пелинце за чествување на 2 Август

Читај повеќе

На граничниот премин „Богородица“ за излез од државата се чека околу еден час

Читај повеќе

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Читај повеќе

Уапсен осомничен за подметнување на пожарите во Турција

Читај повеќе

Нови КОВИД правила за влез во Германија

Читај повеќе

Ширењето на делта сојот ги тресе светските берзи

Читај повеќе

Момче прободено во викенд куќа во каменичко

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Солзавец за Французите кои протестираат против КОВИД пропусницата

Читај повеќе