Најмалку 20 загинати во поплави и лизгање на земјиштето во Јапонија

МИА/КАЈГАНА
/ 05.07.2020 / 13:21

Најмалку 20 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во поплавите и свлечиштата во префектурата Кумамото, во јужна Јапонија, објавија светските новински агенции.

Дождот во оваа префектура почна да паѓа во петокот вечерта, а во селото Кума вчера беше поплавен дом за стари лица. Локалните власти соопштија дека 14 станари на домот веројатно починале, додека тројца покажувале знаци на хипотермија.

Околу 60 лица останаа заробени во друг старечки дом, а операцијата на спасување, во која учествуваат 10.000 војници, крајбрежната стража и противпожарната бригада, продолжи и денеска.

Властите побараа од повеќе од 75.000 жители на префектурите Кумамото и Кагошима да ја напуштат областа поради силните дводневни врнежи. Евакуацијата на населението не беше задолжителна и многумина решија да останат дома, од страв да бидат заразени со коронавирусот, иако официјалните лица забележаа дека засолништата се безбедни и дека се воспоставени сите мерки на заштита.

Поплавите доведоа до прекин на електрична енергија и телефонските линии, што ја одложи операцијата за спасување, а речиси 6.000 домови во Кумамото се уште се без електрична енергија, потврдија локалните власти.

Фотографиите од воздух прикажани на јапонска телевизија покажуваат темна  вода како покрива домови, улици, автомобили и делови од мост. Метеоролозите во Токио издадоа највисоко ниво на предупредување за многу области.

Цели станбени области се под вода, делови од куќи се разнесени и дрвја искорнати од земјата. Итните служби со хеликоптер ги евакираа заробените жители од нивните покриви. Војската е повикана да ги поддржи службите за итни случаи.

Remote video URL
Тагови
реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Зошто Шведска нема „втор бран“ на COVID-19?

Read more

Нови мерки: Угостителите ќе работат до 23 часот, администрацијата од дома, а јавниот превоз со 50% капацитет

Read more

Свет

Италијански региони воведуваат полициски час

Read more

Нов дневен рекорд на заразени во Чешка, вонредна седница на Владата

Read more

Силен земјотрес прекина интервју на исландската премиерка

Read more

Трамп призна дека има сметка во кинеска банка

Read more

Вести

Тешко повреден пешак, за брзо возење казнети 75 возачи

Читај повеќе

Италијански региони воведуваат полициски час

Читај повеќе

Кривична пријава за скопјанец поради измама преку социјалните мрежи

Читај повеќе

Нови 777 казни за неносење заштитна маска

Читај повеќе

Нов дневен рекорд на заразени во Чешка, вонредна седница на Владата

Читај повеќе
  • play_arrow

Силен земјотрес прекина интервју на исландската премиерка

Читај повеќе

Трамп призна дека има сметка во кинеска банка

Читај повеќе

Нови мерки: Угостителите ќе работат до 23 часот, администрацијата од дома, а јавниот превоз со 50% капацитет

Читај повеќе

Сончево со локална облачност и слаб северозападен ветер

Читај повеќе