Најмалку 80 починати од корона вирусот, а 2.744 заразени

Најмалку 80 лица починаа од коронавирусот, а само во Кина се заразени 2.744 лица.

Вирусот продолжи да се шири во светот, каде што се регистрирани 50 заразени случаи, од кои петмина во САД.

Околу 60 милиони луѓе се во делумен или целосен карантин, бидејќи кинеските власти во неколку градови забранија влез и излез од градот.

Властите во Кина исто така ги повикаа лицата кои биле во Вухан во последните две недели, градот од каде што почна да се шири вирусот, да се пријават во карантин.

Како што пренесуваат странските агенции, во болниците во Вухан има заразени и меѓу медицинскиот персонал.

Во Вухан пристигна и кинескиот премиер Ли Кечијанг, кој ги посети болниците во градот.

Засега нема смртни случаи надвор од Кина, а вирусот стигна и во Европа, во Франција, каде што се заразени три лица.

Кинеските власти одлучија да ги продолжат новогодишните празници до 2 февруари, за да се спречи дополнително ширење на вирусот, јави државната кинеска телевизија.

Празничните денови требаше да завршат на 30 јануари.

Училиштата кои моментално се на распуст исто така ќе го продолжат одморот, а точниот датум кога ќе почнат со настава дополнително ќе го соопшти Министерството за образование.

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Секси калчо (I дел)

Read more

Свет

Рохани е бесен: Новите американски санкции врз Иран се дивјаштво

Read more

Во САД веќе има 7 милиони заразени со коронавирус

Read more

Обединетото Кралство во следните 4 години во СЗО ќе партиципира со 430 милиони фунти

Read more

Папа Франциск: Да се исправат неправдите, да се заштитат сиромашните, мигрантите…

Read more

Вести

Дневен корона биланс: 141 новозаразен и 1 починат

Читај повеќе

Филипче: Засега нема потреба од допoлнителни рестриктивни мерки

Читај повеќе

ЕСС: Четвртиот пакет мерки тежок 350 милиони евра вклучува поддршка за најпогодените сектори и категории на граѓани

Читај повеќе

Кривична пријава за 10 дрвократци кои нападнаа полициски службеници

Читај повеќе

Рохани е бесен: Новите американски санкции врз Иран се дивјаштво

Читај повеќе

Поддршка од 200 милиони евра за земјоделците, субвенции, прилагодување со агрополитиката на ЕУ, вети Хоџа

Читај повеќе
  • play_arrow

Торнадо снимено во Далмација

Читај повеќе

Во САД веќе има 7 милиони заразени со коронавирус

Читај повеќе

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје поради „Прв до врв“

Читај повеќе