Најмногу овошје се консумира на Медитеранот, најмалку во Централна Европа

Истражувањето за консумирање на овошје на Стариот Континент открива дека жителите на југот далеку повеќе консумираат отколку оние во континенталниот дел.

Убедливо најголеми консументи се жителите на Албанија со над 150 килограми годишно по жител. Потоа следуваат оние на Турција, Грција, Црна Гора, Словенија, Италија, Португалија, како и Ерменија и Израел со помеѓу 100 и 149 килограми годишно по жител.

Македонија со 90-99 килограми годишно по жител е во група со Босна и Херцеговина, Франција, Шпанија, Холандија, Обединетото Кралство и Исланд.

Најмалку овошје по глава на жител се консумира во Молдавија, Латвија, Словачка и Унгарија, односно помалку од 50 килограми.

Тагови
реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Регион

Аја Софија останува отворена за посетители кога ќе нема молитви

Read more

Косово воведе задолжителен тест за COVID-19 за граѓаните на Северна Македонија, БиХ и Црна Гора

Read more

Четирипати повеќе заразени туристи на Промахонас отколку на аеродромот во Атина

Read more

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

Read more

Вести

Правото на глас го оствариле 7.861 болни и немоќни, 234 лица во домови и 1.235 затвореници

Читај повеќе

Од коронавирусот во светот починаа 3.000 здравствени работници

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Зибери: Не сум позитивен на COVID-19, утре ќе гласам во 10 часот

Читај повеќе

ССМ: 15 јули неработен ден за сите работници, ако се работи да се пријави во ДИТ и да се исплати надомест

Читај повеќе

Аја Софија останува отворена за посетители кога ќе нема молитви

Читај повеќе

135 новозаразени, 4 починати и 142 оздравени

Читај повеќе

ЦИВИЛ: Кршење на изборниот молк и други изборни нерегуларности

Читај повеќе

Кокино добива нови патоказни и информативни табли

Читај повеќе