Најмногу заразени во Чаир, седум општини со по над сто заболени

Од новите 150 дијагностицирани со коронавирус од тестирањата во изминатите 24 часа, најголем број, 93 случаи се од Скопје. Според податоците на Институтот за јавно здравје, во градот досега се дијагностицирани 2.893, активни 1.931.

Меѓу општините на Град Скопје и тие што гравитираат кон главниот град, најголем број активни случаи на COVID-19 има во Чаир – 421, следат Гази Баба со 151 случај, Аеродром со 147 случаи, Сарај со 139, Бутел со 137 случаи, Карпош – 128, Центар со 127 случај, Кисела Вода со 109 случаи.

Случаи на заразени со COVID-19 има и во Ѓорче Петров – 86, Студеничани – 95, Шуто Оризари – 73, Арачиново – 54 случаи, Илинден – 30, Петровец – 18, Чучер Сандево – 16, Сопиште – 12 и Зелениково-2 случаи.

реклама

Македонија

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Read more

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците ќе следат кривични пријави, предупреди премиерот

Read more

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Read more

Османи охрабрен од европратениците за старт на преговори со ЕУ годинава

Read more

Вести

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Читај повеќе

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците ќе следат кривични пријави, предупреди премиерот

Читај повеќе

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Читај повеќе

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Ердоган: Азербејџан мораше да ги земе работите во свои раце

Читај повеќе

Баку: Имаме одговор доколку Ереван го употреби ракетниот систем „Искaндер“

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска упатена во КПУ Идризово за случајот „Тенк”

Читај повеќе

Меркел: Бројот на заразени во Германија би можел да биде 19.200 дневно

Читај повеќе

Клуге: СЗО сѐ уште не знае дали коронавирусот настанал по природен пат

Читај повеќе