Најмоќната Artemis ги испрати првите слики

Ракетата од најновата генерација во рамките на мисијата Artemis би требало да помине 25 дена во вселената, носејќи ја капсулата Orion без екипаж, а доколку сè биде безбедно, планирано е да има луѓе во неа во едно од следните лансирања. Во капсулата моментално се сместени куклите Хелга и Зохар.

Не долго по лансирањето, Orion ги испрати на Земјата првите со нетрпение очекувани слики од камерите прикачени на краевите на неговите соларни крила долги седум метри, објави Space.com.

НАСА сподели три слики од Orion. Првите слики, со релативно мала резолуција, покажуваат делови од авионот. Едниот ја покажува сината кривина на Земјата во позадина. Кога Orion ја направи фотографијата, таа сè уште беше прикачен на системот за лансирање. Одвојувањето од втората фаза се случи околу час и 55 минути по полетувањето.

URL

Именувана по старогрчката божица на ловот - и сестрата близначка на Аполо Артемида - Artemis има за цел да ги врати астронаутите на површината на Месечината уште во 2025 година. НАСА претходно двапати се обиде да лансира ракета на Месечината без успех поради технички проблеми.

Orion ќе се врати на Земјата на 11 декември и ќе слета во Тихиот Океан во близина на брегот на Калифорнија.

URL
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Се огласи и Роналдо

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Вести

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Read more

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Read more

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Read more

ЕУ инвестира 43 милијарди евра во производство на европски чипови

Read more
 

Гик

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Читај повеќе

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе

ЕУ инвестира 43 милијарди евра во производство на европски чипови

Читај повеќе

Кој најмногу верува во вештерки, клетви и уроци?

Читај повеќе

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Читај повеќе