Најмоќниот нуклеарен реактор во Финска почна со производство на струја

Нуклеарниот реактор „Олкилуото 3“ (ОЛ3) денес почна со производство на електрична енергија, по значителното одложување на плановите, а се очекува со редовна работа да почне во декември, јави операторот ТВО.

„Електраната во моментов е најмоќната постројка за производство на електрична енергија во Европа“, се наведува во соопштението на финскиот оператор.

Капацитетот на OL3, што се наоѓа на југозападниот брег на Финска, е 1.600 мегавати.

Таа е трета најмоќна електрана во светот, по две кинески.

ТВО на почетокот на септември соопшти дека полната сила на  реакторот треба да се достигне на почетокот на октомври.

Стартувањето на реакторот OL3 се следи со интерес во Финска, со надеж дека ќе може да одговори на енергетските предизвици во текот на претстојната зима поради недостатоците предизвикани од прекинот на испораките на руски гас во Европа и електрична енергија во Финска. 

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Свет

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Read more

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Read more

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Read more

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Read more
 

Вести

Од утре во 10 часот протестите се селат пред бараките на Град Скопје

Читај повеќе

Доделени државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година

Читај повеќе

Импровизирана лабораторија со канабис откриена во Гевгелија

Читај повеќе

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Читај повеќе

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе