Најмудрите цитати на Бил Гејтс - за вакцините, за знаењето, за животот

Бил Гејтс е еден од основачите на Microsoft, филантроп и еден од луѓето што го сменија светот каков што го знаеме денес.

Гејтс вчера наполни 65 години, па по повод неговиот роденден, избравме осум од неговите најпознати изјави:

1

„Успехот е лош учител. Ги тера паметните луѓе да мислат дека не можат да изгубат“.

2

„Ако не можете да направите нешто да биде добро, барем направи да изгледа добро“.

3

„Апсолутна лага уби илјадници деца. Многу мајки кои веруваа во тие лаги не ги вакцинираа своите бебиња против сипаници. Тие деца денес се мртви. Тоа е многу тажна работа, бидејќи вакцините се важни“.

4

"Па, Стив (обраќајќи му се на Стив Џобс), ми се чини дека и двајцата имавме богат другар по име Xerox. Потоа влегов во неговата куќа за да го ограбам, но ти го стори тоа пред мене".

5

„Заземам прилично научен пристап во врска со тоа зошто нештата се случуваат и како се случуваат. Не знам дали има Бог или не“.

6

„Кога имате пари, само вие заборавате кои сте. Кога немате пари, целиот свет заборава кои сте“.

7

„Животот го започнуваме со големи соништа - сакаме многу од тоа да постигнеме, да изградиме и да доживееме. Но, ако прашате некој над 40 години што се случило со сите тие соништа, најверојатно ќе ви каже - животот“.

8

„Верувањето дека светот оди во погрешна насока и дека не можеме да ги искорениме сиромаштијата и бедата не само што е погрешно, тоа исто така е и штетно“.

Тагови
реклама

За температура од 37,2°C не земајте „парацетамол“

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Елен Пејџ: Јас сум трансродово лице, викајте ме Елиот

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најлоши пријатели

Read more

Живот

Роналдо сподели анегдота за Марадона и неговите два рачни часовника

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најлоши пријатели

Read more

Ако на вашето куче му ги правите овие работи, престанете веднаш

Read more

Шер успеа да го спаси најосамениот слон во светот

Read more

Магазин

Најдобриот рецепт за топло чоколадо со рум и цимет

Читај повеќе

Паразитски самци: Дури и младите во Јапонија се незаинтересирани за секс

Читај повеќе

Пријави недозволено паркиран автомобил и заработи пари, предлог на Градот Њујорк

Читај повеќе

Како ќе препознаете дека си имате работа со одличен љубовник?

Читај повеќе
  • filter

Храна која го чува вашиот имунитет во зима

Читај повеќе

Роналдо сподели анегдота за Марадона и неговите два рачни часовника

Читај повеќе
  • play_arrow

Како омилените „Пријатели“ би ја опишале оваа ужасна 2020?

Читај повеќе
  • play_arrow

Уметниците низ светот создаваат дела инспирирани од Марадона

Читај повеќе

Лесно и вкусно: Похувани палачинки со шунка и кашкавал

Читај повеќе