Најнови истражувања: Сонцето веројатно имало прстени како Сатурн

Пред да се формираат Земјата и другите планети во нашиот Сончев Систем, Сонцето веројатно било опкружено со огромни прстени од прашина слични на оние околу Сатурн, велат научниците во новото истражување.

Овие прстени можеби се одговорни за нашата планета да не стане супер-Земја или тело кое е приближно двојно поголемо од Земјата и до 10 пати помасивно.

Астрономите досега открија околу 30% од ѕвездите слични на Сонцето во нашата галаксија и се прашуваа зошто ги нема во нашиот Сончев Систем, со оглед на тоа што очигледно е вообичаена појава.

Три области под притисок

Астрофизичарот Андре Изидоро од Универзитетот Рајс во Хјустон и неговите колеги направија компјутерски симулации на модели на формирање на Сончевиот Систем. Тие покажаа дека раното Сонце било опкружено со „испакнатини“ на притисок или области со висок притисок на гас и прашина. Овие области под висок притисок веројатно се формирале кога честичките се движат кон Сонцето поради неговата силна гравитација загревале и испарувале големи количини гас.

Симулациите покажуваат дека веројатно постоеле три различни области околу младото Сонце во кои цврстите честички се претвориле во гасовита состојба, наречена „линии на сублимација“. Во линијата најблиску до Сонцето, или најтоплата зона, цврст силикат се претвори во гас. Во средната линија мразот се претворал во гас, а во најоддалечената линија јаглерод моноксид.

Цврстите честички како прашината се судриле со овие „испакнатини“ во овој период и почнале да се акумулираат, покажале симулациите, а со тоа почнале да се формираат прстени, пишува LiveScience.

Да не биле овие промени на притисокот, Сонцето брзо ќе ги проголтало повеќето честички, не оставајќи доволно материјал за создавање на планети.

Семиња на планети

Со текот на годините, гасот и прашината што го опкружуваат Сонцето се ладеле, а линиите на сублимација се приближиле до нашата ѕвезда. Овој процес овозможил акумулација на прашина во планетите, или „семиња“ на планети со големина на астероид, кои потоа би можеле да се спојат за да формираат планети.

Според симулациите, најблискиот прстен до Сонцето ги формирал планетите на внатрешниот Сончев Систем - Меркур, Венера, Земјата и Марс. Во средниот прстен, се формирале планетите од надворешниот Сончев Систем, додека најоддалечениот прстен формирал комети, астероиди и други мали тела во Кајперовиот појас или областа надвор од орбитата на Нептун.

Покрај тоа, експертите открија дека ако формирањето на средниот прстен се одложи во рамките на симулацијата, ќе се создаде супер-Земја.

„Значи, времето на формирање на овој систем за среден притисок можеби бил клучен аспект во формирањето на Сончевиот Систем“, рече Изидоро.

Истражувањето Planetesimal rings as the cause of the Solar System’s planetary architecture беше објавено во списанието Nature Astronomy.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Вести

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more

Во САД се отвора првата фабрика за производство на хуманоидни роботи

Read more
 

Гик

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Читај повеќе

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Читај повеќе