Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Повеќето луѓе не добиваат доволно витамин Д. Анализа од 2018 година објавен во списанието Cureus покажа дека 41,6% од возрасните во САД имаат недостаток на овој важен витамин. Ова е прилично загрижувачки со оглед на тоа што витаминот Д игра толку важна улога во одржувањето на силни и здрави коски, а неговиот недостаток може да предизвика симптоми како што се мускулна слабост, болки во коските и промени во расположението.

Многу луѓе игнорираат еден од знаците дека не добиваат доволно од оваа хранлива материја. Според експертите, недостатокот на витамин Д може да го оштети нивото на енергија. Така, доколку забележите дека се чувствувате поуморно од вообичаено, без разлика колку сте спиеле, можеби виновникот е ниското ниво на витамин Д.

„Некои симптоми на недостаток на витамин Д често се мешаат со симптоми на други состојби. Хроничниот замор поврзан со недостаток на витамин Д може да се замени со замор поврзан со стареење или стрес. Олеснувањето што човекот го чувствува кога го подобрува нивото на витамин Д е изненадувачки“, објансува нутриционистката Триста Бест говорејќи за Eat This.

Неколку истражувања покажаа дека постои врска помеѓу ниските нивоа на витамин Д во крвта и заморот. Не само тоа, туку една студија од 2014 година објавена во северноамерикански весник за медицински науки покажа дека симптомите на замор значително се подобриле откако нивото на витамин Д кај пациентите било нормализирано со додатоци во исхраната. Друга студија од 2016 година покажа дека подобрувањето на резултатите од заморот на учесниците е директно поврзано со зголемувањето на нивото на витамин Д.

Препорачаниот додаток на витамин Д за повеќето возрасни е околу 600 меѓународни единици (IU). Витаминот Д може да се добие од храна (жолчки од јајце, масна риба, црвено месо и житарки) или едноставно со изложување на сонце.

Тагови
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Здравје

Најздравите луѓе во светот ги јадат овие три намирници за појадок

Read more

10 болести кои ги наследуваме од мајката

Read more

Болки што укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Кои се симптомите на мајмунски сипаници?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

15 најстрашни хибридни животни кои навистина постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

За цврсти мускули: 15-минутни интензивни домашни вежби

Читај повеќе

Кои промени се случуваат ако имате секс секој ден, цела година?

Читај повеќе

Најздравите луѓе во светот ги јадат овие три намирници за појадок

Читај повеќе

Секси и самоуверена: Најубавата Романка на сите времиња привлече внимание во Кан

Читај повеќе

Природни средства со кои може да се ослободите од мравките во домот

Читај повеќе

10 болести кои ги наследуваме од мајката

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Читај повеќе

Скриени состојки во храната од кои се дебелеете

Читај повеќе