Најопасната поза лесно доведува до „фрактура“ на пенисот, а мажите ја обожуваат

Доктор предупредува за најопасната поза во интимните односи - мажите ја обожуваат, а лесно доведува до прелом на пенисот.

Истата се смета за најопасна бидејќи токму во нејзиното изведување најчесто се случуваат „фрактури“ на машкиот полов орган.

Положбата кога жената е горе, седната и свртена со грб кон партнерот е секс поза која обично мажите ја обожаваат. Жените не се баш многу одушевени од неа, но тоа не значи дека на партнерот не сакаат да му овозможат максимално уживање.

Сепак, оваа поза може да остави сериозни последици.

Студија која анализираше повреди на пенисот пријавени во американска болница во периодот меѓу 2000 и 2013 година покажа дека дури 50% од повредите во текот на интимните односи се случиле токму во оваа поза.

На тоа предупреди и доктор Каран Раџ кој е прилично популарен на социјалните мрежи бидејќи се занимава со вакви теми.

Како што објаснува, оваа поза дава најголема веројатност да се нанесе штета поради сериозните последици. Кога жената е горе, таа ги контролира движењата на телото со целата нејзина тежина поради што доаѓа до повреди на пенисот додека е во ерекција.

„Ако движењата на мажот и жената во текот на секс не се синхронизирани, тоа може да предизвика пенисот да испадне од вагината и жената да го повреди. Иако пенисот нема коска може да биде скршен, а многумина живеат во заблуда околу таквата теорија. Луѓе, ве предупредив, значи водете си сметка“, порача докторот.

Можната повреда докторот ја објасни со тоа што всушност се крши „ткивото кое овозможува пенисот да се издолжи во текот на ерекција“.

Инаку, следна во низата опасни секс пози е доги стајл, во која се случуваат околу 30% од повредите. Ако мажот премногу брзо пенетрира доаѓа до триење со што се создаваат модринки и исеченици на вагината.

Сепак, според истражување на американски магазин за импотенција, докажано е дека дури 41 ж% од повредите доаѓаат во текот на оваа поза и тоа најчесто до фрактура на пенисот.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Љубов и секс

Три причини зошто жените глумат оргазам

Read more

Какви мажи сакаат жените?

Read more

Кои се најсреќните датуми за свадба во 2023?

Read more

Секс позата „пегла“ е идеална за оние кои не сакаат акробации

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе