Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Кога ќе помислите на хотел покрај море, веројатно замислувате сончеви плажи, палми, златен песок...

Меѓутоа, во хотелот Frying Pan, кој често се карактеризира како „најопасниот во светот“, нема ништо од тоа.

Веројатно не замислувате огромна метална структура на километри од брегот опкружена со ајкули и разбрануван океан. Ако резервирате соба во хотелот Frying Pan, токму тоа ќе го добиете.

Хотелот се состои од огромна метална конструкција поставена во плитка вода на околу 50 километри од источниот брег на Северна Каролина. Се издигнува до висина од 41 метар, а виси на четири огромни столбови кои меѓу себе се поврзани со метални носачи.

Која точно е целта на оваа структура поставена во средината на океанот?

Првично бил изграден во 1964 година за да ги заштити бродовите што минуваат од насукање во плитките води. Ова е вносно место за рибарите, но е и местото каде што за 14 години се забележани 130 бродоломи.

Додека светилниците обично се градат на цврсто тло, овој мораше да биде во средината на океанот, што го прави повеќе да изгледа како нафтена платформа. Понапредниот GPS подоцна го направи повеќе неопходен за неговата првична намена.

После тоа, кулата била користена како платформа за набљудување и проучување на рибите. Во 2010 година, платформата ја купи Ричард Нил од Оклахома, кој одлучи да ја претвори во уникатно место за престој на луѓето.

Слободно може да се каже дека ова не е луксузно искуство со пет ѕвезди, но секако може да понуди вистинска авантура доколку сте за поактивен одмор. На платформата има хелиодром или можете да се качите на врвот од брод.

Исто така, може да ве спушти назад во водата за да се нурнете на заштитениот гребен подолу. Внатрешното сместување не е луксузно, но она што можете да го очекувате е спектакуларен поглед на морето и неверојатни изгрејсонца.

Кулата сега има осум спални соби - пет спални соби и три двокреветни соби.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Чек дис аут

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Read more

Мачорот ме лиже, да го лизнам и јас да види како е

Read more

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

Колку луѓе се родени на 29 февруари?

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе