Најплатените јутјубери за 2019 година

Магазинот Forbes објави листа на десетте најплатени јутјубери во 2019 година, а втора година по ред на врвот на листата е осумгодишниот Рајан од Ryan ToysReview, кој заработи 26 милиони долари.

Минатата година момчето заработи 22 милиони долари. Неговиот YouTube канал стана активен пред 5 години, кога на 3-годишна возраст почна да одмотува подароци и играчки кои самиот си ги купил. Сето тоа прерасна во мини научни експерименти кои ги снима со камера, а потоа потпиша договор со Nickelodeon и Hulu.

На второто место е каналот Dude Perfect, кој годинава заработи 20 милиони долари. Видеата за овој канал ги снимат неколку пријатели, а во нив играат различни спортови, трикови и рушат Гинисови рекорди.

Петгодишната Анастасија Раџинскаја е на третото место со 18 милиони долари заработка и неколку договори со различни компании.

Зад неа е каналот Good Mythical Morning со заработка од 17,5 милиони долари.

Каналот за совети за шминкање што го води Џефри Стар годинава заработи 17 милиони долари и се пласираше на петтото место на листата на Forbes.

Зад него е Престон Арсемент со три милиони долари помала заработка и канал на кој прикажува играње на различни игри.

PewDiePie некогаш беше најплатен јутјубер, но годинава се најде на седмото место, со заработка од 13 милиони долари. Голема веројатност е идната година воопшто да не се најде на листата бидејќи најави дека привремено ќе одмора од YouTube.

Markiplier го дели со него седмото место, со иста заработка.

На деветтото и десеттото место се DanTDM со 12 милиони долари и VanossGaming со 11,5 милиони долари.

реклама

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Ова е најомилениот филмски лик на сите времиња

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Интернет

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Read more

Како да го „замаглите“ вашиот дом на Google Street View?

Read more

Facebook ќе ги информира корисниците за климатските промени

Read more

Гик

  • play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Читај повеќе

Нашиот Барди меѓу најдобрите изведувачи на слободни на „FIFA 21“

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Horizon Forbidden West“ ќе биде достапна и за PS4

Читај повеќе