Најпознатиот полициски мачор замина во пензија

Палмерстон, познатиот мачор на британското Министерство за надворешни работи, по 4 и пол години стаж на буден и одговорен „ловец на глувци“, заминува во пензија. По тој повод, неговиот „официјален“ Twitter профил објави и писмо во име на мачето, обележано со две шепи наместо потпис.

Писмото е адресирано до Сајмон МекДоналд, потсекретарот на Министерството. Во него, говорејќи во прво лице еднина се вели дека Палмерстон по четири и пол години служба, мора „да излезе од центарот на вниманието“ и да почне да ужива во „слободното време“ што ќе го има за себе.

– Поради пандемијата на коронавирусот, многумина, како мене, беа присилени да почнат со работа од дома. Открив дека животот зад првата истурена линија е поопуштен, потивок и поедноставен. Сега уживам да се качувам по дрвја и да одам по нивите што го опкружуваат мојот нов дом на село, се наведува во писмото.

URL

Мачорот има над 100.000 следачи на Twitter.

Повеќе познати личности од британскиот јавен живот се простија од своето милениче, истакнувајќи оти ќе им недостига и посакувајќи му мирна пензија.

URL
Тагови
реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more

Чек дис аут

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more

Оружје, пари, накит и секс-играчки пронајдени кај сибирскиот Исус

Read more

Гинисов рекорд: Сурфање на бран од 22 метри

Read more

Директор, истражувач, преговарач или градител – кој тип на личност сте?

Read more

Магазин

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Читај повеќе
  • play_arrow

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Читај повеќе

Одложен традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро

Читај повеќе

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чоколадни мафини со крем и парчиња чоколадо

Читај повеќе

Кои се најпаметните градови во светот?

Читај повеќе

Еко-концепт: Облакодер дизајниран да го впива загадувањето од воздухот

Читај повеќе
  • play_arrow

5 чекори за здрав живот на доктор Ентони Балдузи

Читај повеќе

Три најсебични хороскопски знаци

Читај повеќе