Најпродаваното BMW M во 2022 година е електричниот i4 M50

Веќе е познато дека BMW M дивизијата ги имаше своите најдобри 12 месеци досега.

Со испорачани 177.257 автомобили помеѓу јануари и декември 2022 година, BMW M постави нов годишен рекорд. Продажбата е зголемена за 8,4% во однос на исто така рекордната 2021 година кога се продадени 163.542 возила, пишува Autoblog.

Пазарот во САД беше најважен за BMW M, следен од Германија, додека Велика Британија беше нивниот трет најважен пазар.

Германците велат дека електричните автомобили како i4 M50 и iX M60 придонеле за успехот на M, кој е дополнително зајакнат со M240i, M2 и M3 Touring.

Она што привлекува внимание е фактот дека најпродаваниот BMW M модел во 2022 година беше целосно електричниот BMW i4 M50. Точниот број на продадени BMW i4 M50 не беше споделен.

„За нас ова е јасен сигнал дека уникатното М чувство пристигна во светот на електрифицираните возила“, вели Тимо Реш, шеф на одделот за клиенти, бренд и продажба во BMW M GmbH.

„Новиот продажен рекорд за автомобилите на BMW M се заснова на нашето успешно присуство во широк опсег на сегменти на возила“, додаде Реш. „Со нашата широка палета на производи, ние сме и идеално позиционирани за иднината“.

Тагови
реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Авто новости

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Read more

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Read more

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Read more
 

Автомобили

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе