Најсилното девојче во светот и денес крева тегови, но има нови цели

Некогаш најсилното девојче во светот стана познато по своите импресивни достигнувања во пауер-лифтинг кога имаше девет години. Затоа ја нарекоа Супердевојче.

Наоми Кутин почнала да крева тегови на 8-годишна возраст за да поминува време со татко ѝ, кој почнал да крева тегови како бруцош. Само неколку месеци подоцна, девојчето од 40 килограми од Њу Џерси го собори светскиот рекорд кревајќи 97,5 килограми во женската категорија од 44 килограми.

Тоа беше импресивен подвиг бидејќи претходниот рекорд го држеше 44-годишна Германка.

Како се станува Супердевојче?

Успехот на Кутин на толку млада возраст доведе до снимање документарец на PBS наречен „Супердевојче“ кој го опишува нејзиното искуство како ортодоксна Еврејка на предтинејџерска возраст која се натпреварува заедно со возрасните.

Нејзиното семејство следело строги религиозни правила кои не ѝ дозволувале да се натпреварува во сабота. Бидејќи женските турнири беа обично во сабота, официјалните лица на турнирот ѝ дозволија да крева тегови во недела со мажи кои се натпреваруваат во тешка категорија.

Дванаесет години откако започна, Кутин сè уште крева тегови, сега како 20-годишна студентка на Универзитетот Рутгерс. Таа рече дека сè уште вежба со татко ѝ, но има поинаков пристап кон натпреварувањето отколку кога била мала.

„Очигледно би било убаво да се соборат тие рекорди“, рече таа. „Но, се чувствувам како да го правам ова доволно долго за да знам дека ако не се случило, нема да се случи. Животот продолжува.“

Надминување на предизвиците

Сега на нејзиниот Instagram објавува новости за нејзиниот напредок во пауер-лифтинг. Спортистката објасни дека конкуренцијата е еден од најголемите благослови во нејзиниот живот, но дека ништо не доаѓа без предизвици.

Сега нејзината цел е да поттикне што е можно повеќе млади девојки и жени да ги остварат своите соништа.

реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Останати спортови

Македонските одбојкари поразени во пет сета на гостувањето во Романија

Read more

Руски ММА борач нокаутира двајца ривали потешки 226 килограми од него

Read more

Атлетичарката која 13 години докажува дека е жена: Ќе се соблечам за да ви покажам

Read more

Тројца македонски планинари го искачија врвот Брајтхорн Цермат на швајцарските Алпи

Read more
 

Спорт

Македонските одбојкари поразени во пет сета на гостувањето во Романија

Читај повеќе

По скоро две децении, Абрамович се збогува од Челси

Читај повеќе

Клоп пред финалето во Лигата на шампиони: Ќе играме и за Украина

Читај повеќе

Томиќ го предизвика Кирјос на тениски дуел за 1 милион долари, Кирјос одби

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски ММА борач нокаутира двајца ривали потешки 226 килограми од него

Читај повеќе

Бајрами останува на клупата на Македонија ЃП до 2024

Читај повеќе
  • play_arrow

Тенисерка фрли рекет во публика и расплака дете, светот шокиран од потегот на Ролан Гарос

Читај повеќе

Кој ќе биде жртвеното јагне на Барселона за да дојде Левандовски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Голден Стејт се пласираa во финалето, на Далас не му помогна ни одличниот Дончиќ

Читај повеќе