Најскап досега – новиот Mac Pro чини колку BMW

Американскиот технолошки гигант Apple почна со онлајн продажба на својот нов компјутер Mac Pro.

Ако сте размислувале да купите еден како новогодишен подарок за некој хардкор програмер, аниматор, аудиопродуцент или кој било друг IT професионалец кому му е потребна една ваква моќна машина, имајте на ум дека најниската цена за новиот Mac Pro е 5.999 долари.

Меѓутоа, оние кои ја сакаат најмоќната верзија на оваа машина, тоа задоволство ќе ги чини дури 52.599 долари со вклучен ДДВ, цена што го прави овој компјутер најскапиот Mac направен досега.

За овие пари ќе добиете: 28-јадрен Intel процесор од 2,5 GHz, со 1,5 TB работна меморија, 4,0 TB меморија за складирање и две графички картички од 32 GB.

Колку за споредба, нов автомобил BMW Series 3 чини 40.750 долари.

реклама

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Read more

Хардвер

Konami започна со производство на гејмерски компјутери

Read more

Новиот Apple Watch 6 ќе детектира напади на паника

Read more

Објавени првите фотографии за Samsung Galaxy Watch 3

Read more

Lenovo го претстави лаптопот Chromebook 3

Read more

Гик

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе