Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Во Израел се изработува најскапата маска против коронавирусот, почетната цена е 1,5 милиони долари.

Станува збор за 18-каратна маска од бело злато украсена со 3.600 бели и црни дијаманти, опремена со ефикасни N99 филтри, по барање на купувачот.

Компанијата Yven треба да исполни две барања на клиентот – маската да биде завршена до крајот на годината и да биде најскапа во светот. Не е познат идентитетот на купувачот, но станува збор за кинески бизнисмен кој живее во САД.

Маската ќе тежи 270 грама што значи дека е потешка скоро 100 пати од типичната заштитна маска и веројатно нема да биде практична за носење. Сопственикот на златарницата што ја изработува маската, Исак Леви, вели дека е многу среќен со оваа нарачка, маската им овозможила доволно работа на вработените и тоа ќе им овозможи заштита на работните места во овие тешки времиња на предизвици, пренесе AP.

Remote video URL
реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Чек дис аут

Мадридското метро се претвори во Венеција

Read more

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Read more

Оргазам од 1,8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Read more

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Читај повеќе

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1,8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе