Најскапиот играч на Баерн доби понуда да си одбере затвор заради бизарна казна

Фудбалерот на Баерн, Лукас Ернандес, до 19 октомври мора да го реши проблемот со судот во Мадрид, кој нареди поранешниот играч на Атлетико да одбере затвор за издржување на затворската казна.

Ернандез доби повик доброволно да ја отслужи затворската казна, откако беше осуден во декември 2019 година за прекршување на забраната за приближување кон својата партнерка Амелија Оса Љоренте.

Позадината на оваа приказна е потполно бизарна и неверојатна. Имено, на Лукас и Амелија не им беше дозволено да се гледаат шест месеци откако Французинот беше прогласен за виновен за семејно насилство по една расправија во 2017 година.

И двајцата беа казнети со општокорисна работа, а не им беше дозволено да се приближуваат еден до друг на помалку од 500 метри.

Меѓутоа, во јуни истата година, четири месеци по изрекувањето на казните и забраните, младиот француски фудбалер и Амелија Оса Љоренте се венчаа во Лас Вегас и отпатуваа на меден месец на Бахамите.

Кога се вратија во Мадрид, беа задржани на аеродром, а Лукас ноќта ја помина во притвор. Обвинителството потоа побара да биде осуден на една година затвор за прекршување на мерката забрана за доближување.

Адвокатите на Лукас побараа казната да се замени со општокорисна работа, но жалбата беше одбиена бидејќи Лукас веќе ја прекршил првобитно изречената казна.

Сега на Ернандес му е наредено да ја отслужи затворската казна, не поради расправија со неговата сегашна сопруга, туку затоа што не ја изврши судската наредба. Одбраната на Лукас поднесе жалба и Покраинскиот суд во Мадрид ќе ја разгледа на 19 октомври.

Иако веројатно нема да мора да оди во затвор, приказната се развлече години откако започна и Ернандес никогаш не успеа да се справи со последиците од неговите постапки.

Да потсетиме, Ернандес пристигна во Баерн во 2019 година кога германскиот клуб ја плати откупната клаузула на мадридски Атлетико, која изнесуваше 85 милиони евра, што го направи најскапото засилување на баварскиот клуб на сите времиња.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Фудбал

Бекам станa амбасадор на СП во Катар, ќе заработи 150 милиони фунти

Read more

Солскјер не помислува на оставка: Многу направив за сега да се откажам

Read more

Куман едвај го напушти Камп Ноу: Навивачите го опколија и му ја удираа колата

Read more

Роналдо: Нашите навивачи заслужуваат многу подобро

Read more
 

Спорт

Бекам станa амбасадор на СП во Катар, ќе заработи 150 милиони фунти

Читај повеќе

Невакцинираните тенисери ќе може да играат на АО, дали Ноле ќе учествува?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пуштете го Кајри да игра - навивачите на Бруклин се судрија со полицијата

Читај повеќе

Солскјер не помислува на оставка: Многу направив за сега да се откажам

Читај повеќе
  • play_arrow

Куман едвај го напушти Камп Ноу: Навивачите го опколија и му ја удираа колата

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо: Нашите навивачи заслужуваат многу подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Инѕаги: Јуве само од пенал можеше да даде гол

Читај повеќе
  • play_arrow

Ентони се погрижи за победа на Лејкерс и стана 9-ти стрелец во историјата

Читај повеќе

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Читај повеќе