Најскапите градежни грешки на светот

Во светот наголемо се гради, но не секогаш крајниот резултат функционира како што треба.

Милијарди долари се трошат на колосни зданија кои ги дизајнираат светски познати архитекти. Но, и тие можат да погрешат, па во проектот да мора да се дофрлат уште куп пари за да се поправи непредвидената грешка.

Таков е примерот со огромниот лондонски облакодер едноставно наречен „20 Фенчрч стрит“ според умето на улицата на која се наоѓа. Хонгконгшкиот милијардер Ли Кум Хи потрошил дури 1,8 милијарди долари за да го изгради, а на крајот морал да ја преправа.

Поради закривеноста на зградата, сончевите зраци се рефлектирале долу и создавала температура шестпати потопла од нормалната која дури ги топела автомобилите, а доказ колку е топла улицата под зградата бил и фактот што успешно било испржено јајце на тротоарот.

Уште 14 милиони долари морале да бидат потрошени за да се санира проблемот со рефлектирањето на сончевите зраци.

Вакви утки има еден куп низ светот, а тимот на Top Luxury создаде листа на топ 5 најскапи градежни грешки.

Remote video URL
реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Архитектура

Пентхаус во Мајами е најскапата недвижност платена со криптовалута

Read more

Поглед во новата вила што Леонардо Дикаприо ја купи во Лос Анџелес

Read more

Отворен првиот транспарентен базен во воздух – би пливале ли во него?

Read more

Во Русија ќе се гради вториот највисок облакодер во светот

Read more
 

Магазин

Кои се симптомите на индискиот сој на коронавирус?

Читај повеќе

Идеја за десерт: Павлова торта

Читај повеќе
  • filter

Пентхаус во Мајами е најскапата недвижност платена со криптовалута

Читај повеќе
  • play_arrow

Дупка „проголта“ паркиран автомобил во Индија

Читај повеќе

Научно докажано: Боењето и цртањето ги намалуваат стресот и анксиозноста

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради убавата насмевка го сметаат за најзгодниот учител во Австралија

Читај повеќе

Секс ситуации во кои жените најмногу грешат

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Читај повеќе

Како учењето на странски јазици влијае врз развојот на мозокот кај децата?

Читај повеќе