Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Иако Светскиот ден на шегата се слави на 1 април, датум кој помина пред три месеци, никогаш е на одмет да слушнеме добра шега и срдечно да се смееме.

Сега се знае која шега, според научниците, е најсмешната во светот.

Научниците го искористија своето знаење и стекнатите докторати за официјално да откријат која е најсмешната шега во светот.

Откривањето на тој виц сушност се заснова на студија спроведена во 2001 година. Психологот д-р Ричард Вајсман го започна истражувањето преку веб-страницата LaughLab, каде што во текот на една година, 1,5 милиони луѓе ширум светот оценија пет случајно избрани шеги од базата на податоци од над 40.000.

Судејќи според резултатите, оваа шега ја освои титулата за најсмешна.

Двајца ловџии шетаат низ шумата кога едниот од нив одеднаш се онесвестува. Изгледа како да не дише и очите му се застаклени. Другиот изненаден го зема телефонот и вика брза помош. „Другарот ми е мртов! Што да правам?“, панично ги прашал лекарите. Операторот му рекол: „Смири се, ќе ти помогнеме. Прво, да се увериме дека е мртов“. Настанува тишина, а потоа одекнува истрел. Потоа се слуша гласот на ловецот кој вика помош: „Добро, што е следно?“.

Шегата, за која сме сигурни дека сте ја слушнале барем еднаш, можеби нема да биде смешна кога ќе ја прочитате во себе, но Вајсман објасни дека е најдобра поради нејзината „универзална привлечност“.

„Многу невкусни шеги добија повисоки оценки, но оваа беше универзална. Ние ги сметаме шегите за смешни поради многу различни причини. Тие понекогаш прават да се чувствуваме супериорни во однос на другите, го намалуваат емоционалното влијание на ситуациите кои предизвикуваат анксиозност или не изненадуваат поради некој вид на недоследност. Шегата за ловците ги има сите три елементи“, објасни тој за The Guardian.

Инаку, пред неколку години The Guardian објави листа на најдобрите шеги во светот, а на листата се најдоа шеги од Германија, Јапонија, Бразил, Норвешка, Данска, Шведска, Финска, Унгарија, Шпанија, Мексико, Македонија, Франција и други.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Чек дис аут

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Read more

Јутјубер си ја претвори ВЦ школката во гејмерски компјутер

Read more

15 најголеми древни битки во историјата

Read more

Разјаснет небесниот феномен кој го сними пилот во лет

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе