Најсочниот компир за божикна вечера

Комбинација на мирисни зачини и павлака, совршен додадок на месо кој се топи в уста.

Наједноставен и највкусен додадок за денешната божикна вечера - компири со кисела павлака, портокал и мирисни зачини. Послужете го со печење и традиционална погача.

Потребни состојки:

 • 1 кг компири
 • 2 помали кромидчиња
 • 1/2 кора од портокал
 • 1 лажичка сушена жалфија
 • 300 мл супа од зеленчук (или пилешка)
 • сол
 • бипер
 • 5 лажички сенф
 • 4 лажици кисела павлака за готвење
 • малку магдонос

Подготовка:
Исечкајте ги компирите на коцки и заедно со ситно исечканиот кромид ставете ги во подмачкана тава. Додадете рендана кора од портокал, толчена жалфија, сол, бибер и промешајте. Додајте ја супата, покријте ја со алуминиумска фолија и ставете го компирот да се пече во рерна загреана на 190°C околу 30 минути. Потоа зголемете ја температурата на 210°C, извадете ја фолијата и печете уште половина час за да зоврие целата течност и да зарумени компирот. Измешајте кисела павлака и сенф, истурете над печениот компир и лесно промешајте. Посипете со сечкан магдонос.

Тагови
реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Тестенини со кари сос со печурки

Read more

Вкусен колач од само 4 состојки

Read more

Рецепт на денот: Полнети компири со пилешко, сланина и зеленчук

Read more

Десерт на денот: Домашни еклери

Read more
 

Магазин

Како жените да доживеат поинтензивен оргазам?

Читај повеќе
 • play_arrow

Берни Сандерс: Ги видов мемињата инспирирани од инаугурацијата

Читај повеќе
 • play_arrow

Полицајци на ролерки – Пакистан има ново оружје против криминалците

Читај повеќе
 • play_arrow

10 навики кои го издаваат карактерот

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Читај повеќе

Страв од корона: Зошто не треба со денови да се затворате дома?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги очекува среќа во љубовта во текот на февруари

Читај повеќе

Зошто компирот е важен за одржување на имунитетот?

Читај повеќе
 • play_arrow

Осум работи кои никогаш не треба да ги правите по тренинг

Читај повеќе