Најстарата желка во светот наполни 190 години

Желката Џонатан наполни најмалку 190 години.

Од 19 век, Џонатан живее во градината на резиденцијата на гувернерот на Света Елена, британски протекторат во Западна Африка. Иако нема податоци за неговото раѓање, се верува дека Џонатан е роден околу 1832 година. 

Во текот на неговиот живот, во Велика Британија се сменија осум монарси, а во Америка четириесет претседатели.

„За нас Џонатан е симбол на опстанок и упорност“, вели ветеринарот Џо Холинс. „Иако Џонатан не знае за тоа, за време на неговиот живот се појавија и паѓаа империи, болести доаѓаа и исчезнаа, започнаа и завршија војни низ светот“, вели Холинс.

Желката била подарок на Вилијам Греј-Вилсон, гувернер на островот од 1890 до 1897 година. Оттогаш се смениле над 30 гувернери, а Џонатан сè уште живее во раскошната градина на резиденцијата.

Според Гинисовата книга на рекорди, Џонатан е стар најмалку 190 години.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Чек дис аут

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more
Што се случува кога змија ќе проголта друга змија?

Што се случува кога змија ќе проголта друга змија?

Read more

Што ако планетите во Сончевиот Систем излезат од своите орбити?

Read more

Тиктокер ги одбра најлошите градови во Европа - Тетово на апарати

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе