Најтоксичната работа во вашиот фрижидер

Практичните садови во кои ни пристигнува спакуваната храна од рестораните, како и другите пластични садови наменети за одржување на свежината на храната додека е складирана во фрижидер може да содржат бисфенол А, хемикалија позната како BPA.

Компаниите ја користат за создавање пластика уште од 60-тите години, но и денес се користи во производство на многу пластични материјали, дури и за шишиња за вода. Исто така може да се користи за премачкување на внатрешноста на металните производи како лименки со храна и слично.

„Кога ќе дојде храната во контакт со пластиката, металот или некој друг материјал, постои веројатност на себе да собере и малку BPA. Иако намирниците ги прегледуваат пред да бидат ставени на продажба, експертите сметаат дека мала количина од BPA е безбедна за консумација.

Изложеноста на BPA на неродените бебиња, новороденчињата и децата може да влијае на простатата и на мозокот, велат од клиниката Мајо. Истражување вели дека би можело да постои врска меѓу BPA и покачениот крвен притисок кај возрасните.

Доктори од Харвард сугерираат дека треба да бидеме внимателни при купувањето на конзервирана храна и повеќе да користиме свежи производи во исхраната. Избегнувајте да ставате пластика во микробранова печка  или машина за миење садови бидејќи топлината со текот на времето може да ги разгради и да овозможи BPA да продре во храната.

Постојат и други материјали кои не содржат токсични хемикалии, а кои може да ги користите, како на пример порцеланот и нерѓосувачкиот челик, пишува Eat This, Not That.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Read more

Здравје

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Загадувањето на воздухот ја зголемува смртноста од КОВИД за 15 проценти

Read more

КОВИД симптоми кои ги зголемуваат шансите за хоспитализација

Read more

Истражување: Имунитетот на коронавирус драстично опаѓа по закрепнувањето

Read more

Магазин

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Подемот и падот на Ден Билзеријан – Кралот на Instagram

Читај повеќе

За спомен од корона - поштенски марки од тоалетна хартија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов Гинисов рекорд за најголема фонтана

Читај повеќе

Загадувањето на воздухот ја зголемува смртноста од КОВИД за 15 проценти

Читај повеќе

10 начини на кои пандемијата ќе ги промени луѓето и човештвото

Читај повеќе

Предлог за читање: „1984“ од Џорџ Орвел

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најмногу зеленеат од љубомора

Читај повеќе
  • play_arrow

Пробајте го најстариот рецепт за палачинки

Читај повеќе