Најважните минерали кои треба да ги внесувате секој ден, особено во лето

За да бидете сигурни дека внесувате доволно минерали во организмот, најважно е да јадете многу лиснат темнозелен зеленчук. Различните житарки исто така се богати со важни минерали, како и јајцата.

Ако преку исхраната не успевате да внесете доволно одредени минерали, може да ги надополните со суплементи.

Ако секој ден јадете различен свеж зеленчук, голема е веројатноста да добивате доволна количина минерали, но во текот на летото потребно е да јадете уште повеќе бидејќи минералите се губат со потењето.

Овие пет минерали е важно да ги внесувате секој ден:

Железо

На телото му е потребно железо за да го пренесува кислородот низ организмот. Кога не внесувате доволно железо, тогаш сте уморни и слаби. Железо секогаш земајте го со витамин Ц кој ја подобрува неговата апсорпција.

Калциум

Неопходен е за силни коски, особено за децата. Истражувањата покажаа дека внесувањето доволно количини калциум во детството помага до 18 година да го постигнете максимумот на коскена маса, што ја намалува веројатноста за остеопороза подоцна во животот. Млечните производи изобилуваат со овој важен минерал, но и растителната храна како спанаќ.

Магнезиум

Овој минерал е неопходен за здрави коски и енергија. Недоволни количини магнезиум можат да доведат до сериозен замор. Спротивно на тоа, постојат докази дека магнезиумот помага подобро да спиеме, а ни овозможува доволно сон така што во текот на денот имаме доволно енергија. Го има во семките од тиква, со кои ќе добиете и доза цинк, кој исто така спречува грчеви.

Цинк

 

Овој минерал има неколку клучни улоги. На мозокот му е потребен за когнитивни функции и паметење, а помага телото да произведува важен хормон на тироидната жлезда.

Калиум

Помага во регулацијата на крвниот притисок, па е важен за здравјето на срцето, исто така има важна улога во работата на нервниот систем. Одличен извор на калиум се бананите, но и зелениот зеленчук, слаткиот компир и лососот.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Голем љубовен хороскоп за октомври 2023

Read more

Здравје

7 намирници штетни за срцето и една здрава

Read more

Суперхрана што помага против висок холестерол

Read more

Кои витамини и минерали им требаат на жените по 40-тата година?

Read more

Повеќе од три кафиња на ден може сериозно да ги оштетат бубрезите

Read more
 

Магазин

Пита од тиква - омилен американски десерт идеален за есенските денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите ѝ се смеат на Парис Хилтон за одењето по модната писта

Читај повеќе

7 намирници штетни за срцето и една здрава

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот бургер сос по рецепт на Џејми Оливер

Читај повеќе

Грижата за домот го продолжува животот

Читај повеќе

Суперхрана што помага против висок холестерол

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто авиони и дронови не може да летаат над Дизниленд?

Читај повеќе

Храбро, разиграно, во боја: dm ја бои оваа есен во шарени бои

Читај повеќе

Кои витамини и минерали им требаат на жените по 40-тата година?

Читај повеќе