Најважното по обичај е со мали букви

Од останати факти за никотинот кои нема да ви ги каже реклама:

Никотинот е главната состојка на цигарите и е причина поради која пушачите имаат потешкотии со откажувањето. 

Никотинот претставува исклучително опасно соединение и создава силна зависност

Честата изложеност на никотин влијае врз функцијата на мозокот и начинот на кој се справуваме со стрес, самоконтрола, учење и памтење на нови информации.

При внес на никотин во организмот, доаѓа до лачење на адреналин, со што доаѓа до зголемување на пулсот, нивото на крвниот притисок и забрзано дишење. После неколку часа, доаѓа до целосно метаболизирање на никотинот, па поради тоа се јавува потреба за нова цигара. Доколку нагло запрат со пушење, сериозните пушачи може да имаат траги од никотин во нивната урина и крвоток дури и после 2 недели.  Ваквата зависност која ја создава никотинот е она што најмногу го прави опасен и штетен по здравјето. 

Никотинот е особено штетен за помладите и може да има сериозни ефекти врз развојот. Особено е опасен за развојот на мозокот и когнитивните функции кај адолесцентите и помладите лица.

реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

#мкфејл

Директен пренос со пречки во живо

Read more

Најважното по обичај е со мали букви

Read more

Снајди се и паркирај под сенка

Read more

Од градот, за пример

Read more
 

Магазин

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Читај повеќе

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Читај повеќе

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Читај повеќе