Највисока стапка на пренесување на коронавирусот има во домаќинствата

Според студијата на Covid-19 Response Team на Империјал колеџ во Лондон, спроведена во соработка со повеќе партнери, асимптоматските пациенти имаат четирипати помала веројатност да ја шират инфекцијата со новиот коронавирус SARS-CoV-2 отколку симптоматските пациенти.

Истражувачите идентификуваа вкупно 97 студии за пренесување инфекцијата со контакт, од кои 45 ги исполнија критериумите за вклучување за мета-анализата.

Овие извештаи беа анализирани за да се „процени стапката на секундарен напад (SAR) и да се набљудува бројот на репродукции во различни средини и да се испитаат разликите според возраста, статусот на симптомите, времетраењето на изложеноста и големината на домаќинството.

Според студијата, шансите асимптоматски пациент да зарази близок контакт е 3,5 проценти во споредба со 12,8 проценти кај пациенти со симптоми. Просечниот број на луѓе во домаќинството кои заразеното лице ќе ги зарази (репродуктивниот број) се проценува на 0,96 (95% CI: 0,67-1,32), се вели во извештајот.

„Оваа анализа дава некои од првите докази дека асимптоматските инфекции се значително помалку заразни од симптоматските случаи“, рече професорот Нил Фергусон, автор на извештајот во статијата објавена на веб-страницата на Империјал колеџ.

Поголем ризик во домаќинствата

Истражувачите, исто така, ја проучувале стапката на трансфер во различни услови и откриле дека стапката на трансфер е поголема во домаќинствата отколку на патувања, социјални собири, на работно место и меѓу повремени блиски контакти. Шансите за пренесување на инфекцијата во домаќинството се 21,1 процент.

„Со оглед на тоа што многу земји ги повикуваат граѓаните да останат дома, со претстојните празници и случаи на самоизолација во домаќинството, нашите резултати покажуваат дека веројатно ова место ќе продолжи да биде важно за одржување на преносот на вирусот“, вели Хејли Томпсон, еден од авторите на студијата.

Истражувачите забележаа дека податоците за преносот на вирусот на работното место, во домовите за стари лица и училиштата се ограничени и затоа се потребни дополнителни истражувања.

реклама

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Read more

Здравје

Работата од дома ве „убива“? Вратете се во живот со овие добри навики

Read more

Луѓето кои прележаа COVID-19 се заштитени од повторно заразување, но може да заразуваат други

Read more

Често јадете помфрит? Подобро избегнувајте ја оваа лоша навика

Read more

МЗ: „Ивермектин“ се издава само со рецепт, да не се пие на своја рака

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Напуштеното одморалиште на Хитлер стана нова туристичка атракција

Читај повеќе

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Читај повеќе

Идеална земја за секој хороскопски знак: Бикот во Бразил, Лавовите ќе уживаат во Шпанија

Читај повеќе