Највисокиот „бесконечен“ базен во светот има поглед од 360 степени

Базенот Aura Skypool се наоѓа на 50 кат на облакодерот Palm Tower на островот Palm Jumeirah во Дубаи.

„Бесконечниот“ базен се простира на 775 метри квадратни и се наоѓа на висина од околу 200 метри над земјата.

Од базенот се простира поглед на неверојатната панорама на Дубаи, град што веќе држи неколку неверојатни рекорди, како што е и Бурџ Калифа - највисокиот облакодер во светот.

Remote video URL

Покрај базенот се наоѓа и луксузно опремен дневен престој со лежалки по мерка. Овде се служат јадења инспирирани од азиската кујна – од салати и ребра со малезиски зачини до кремасти десерти.

Базенот е отворен секој ден од 10 часот наутро до зајдисонце, а цените варираат од 75 евра до 90 евра по човек, во зависност од тоа кој пакет на услуги сте го одбрале.

 

Тагови
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Се огласи и Роналдо

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Архитектура

Детали поради кои вашиот дом изгледа невкусно

Read more

Неверојатни футуристички градови што се градат во моментов

Read more

15-те најголеми фабрики во светот

Read more

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Read more
 

Магазин

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Читај повеќе

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Читај повеќе

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Читај повеќе

Сан Франциско ја повлече дозволата полицијата да користи „роботи убијци“

Читај повеќе

Што точно значат бројките на вентилот на радијаторот?

Читај повеќе