Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Необичен проект е во тек во Сингапур – облакодер што би требало да биде највисоката монтажна зграда во светот.

Кулата висока 192 метри ќе се издигне во густо населениот Сингапур, но огромните делови од градбата се прават преку граница во Малезија.

Според BBC, во станбениот проект наречен Avenue South Residences што предвидува две паралелни кули, ќе има 988 станови.

Од компанијата која стои зад проектот, ADDP Architects, велат дека овој начин на изградба е познат како „Монтажна фабрички изработена волуметриска конструкција“ (PPVC) за која е потребен помал напор да се крене и произведува помалку отпад и бучава.

Поединечните модули се фабрички произведени во Синај и Малезија, каде низа шестострани кутии се излиени во бетон. Материјалот потоа се превезува до објект во Сингапур пред да биде преместен на градилиштето, објаснува Маркус Ченг Туан Хан, еден од соработниците и партнери на проектот.

„Ова е како концептот за производство на автомобили, но за градежната индустрија“, вели тој.

Има уште еден сегмент кој се покажа непредвидено поволен во време на пандемија – на градилиштето од ваков тип се потребни помалку работници.

„Полесно е да се контролира безбедната дистанца и логистичкото планирање во фабриката, отколку да ги имате таму сите работници“, вели Хан.

Индустријата на монтажни погони го доживеа првиот процут во Европа и Америка во повоениот период, а урбанистите ја користеа за брзо и соодветно решавање на проблемот со недоволно станбен простор.

Но, на пазарот за монтажни градежни материјали сега доминира Азиско-Пацифичкиот регион.

Изградбата на Avenue South Residences веќе е почната и се очекува да заврши до половината на 2023 година. Проектот е замислено да го надмине највисокиот монтажен погон во моментов во Сингапур и во светот - Clement Canopy – кој е висок 140 метри и исто така е дело на ADDP Architects.

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

Архитектура

Еко-концепт: Облакодер дизајниран да го впива загадувањето од воздухот

Read more

Како да ја употребите бојата на сезоната во вашето есенско реновирање?

Read more

Направете сами: Креативни украси за бања

Read more

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Read more

Магазин

  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1.8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Читај повеќе