Највисоките 5G станици „никнаа“ на Монт Еверест

Двете најголеми телеком компании во Кина успешно поставија неколку 5G станици на Монт Еверест за да покажат како телекомите може да оперираат во екстремни услови.

Huawei и China Mobile ја изградија највисоката 5G мрежа во светот, со тоа одбележувајќи ги годишнините на два големи планинарски потфати во историјата.

Пет 5G AAU базни станици беа подигнати на камповите Base, Transition и Forward на Монт Еверест, на 5.300, 5.800 односно 6.500 метри надморска височина.

Базните станици беа подигнати со цел да се покаже ефикасноста на компактните и интегрирани влезни точки на Huawei, при што кинескиот технолошки гигант соопшти дека неговите базни станици ќе нудат 20 пати поголем мрежен капацитет, иако се трипати помали од традиционалните. Станиците ќе нудат брзина на даунлодирање од над 1.7Gbps, брзина од 215Mbps, дури и на 6.500 метри надморска височина.

Според соопштението од компаниите, големиот чекор е направен на 60-годишнината од првото искачување на највисокиот планински врв и 45-годишнината од првото официјално и најточно мерење на врвот.

Исто така, ова се случува речиси една деценија откако Huawei на инсталираше највисоката GSM мрежа во светот, на 5.200 метри надморска височина.

Huawei силно верува дека целта на технологијата е да го направи светот подобар. Убавината на Монт Еверест може да се покаже со 5G high-definition видео и VR, што пак може да им помогне на планинарите, алпинистите, научниците и други експерти кои се занимават со истражувања поврзани со природата и животната средина. Овој пионерски потфат уште еднаш докажува дека 5G технологијата може хармонично да ги поврзе човештвото и природата“, стои во соопштението.

Тагови
реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Повторно раст на новозаболени од COVID-19, да се почитуваат препораките

Read more

Интернет

Facebook го купи Giphy за 400 милиони долари

Read more

Највисоките 5G станици „никнаа“ на Монт Еверест

Read more
Сѐ повеќе луѓе сакаат да ги избришат личните податоци од интернет, една третина не знаат како

Сѐ повеќе луѓе сакаат да ги избришат личните податоци од интернет, една третина не знаат како

Read more
Специјална екипа на Google се бори со лажни реклами поврзани со COVID-19

Специјална екипа на Google се бори со лажни реклами поврзани со COVID-19

Read more

Гик

  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • filter

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Читај повеќе

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Читај повеќе

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот лаптоп Surface Book 3

Читај повеќе

Апдејтот Euro 2020 за PES ќе стигне во јуни

Читај повеќе

Netflix го подобри квалитетот на стримување во неколку земји

Читај повеќе