Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Спасувачките тимови на специјалните служби на Калифорнија ги завиткаа огромните секвои, највисоките дрвја во светот, со огноотпорни заштитни ќебиња за да ги заштитат од катастрофалните шумски пожари што беснеат во оваа сојузна американска држава.

Пожарникарите ја шумата со секвои во Националниот парк во Калифорнија, а долните делови на огромните стебла ги завиткаа во специјални ќебиња од огноотпорна алуминиумска фолија во случај да им се закани пожар.

Меѓу овие џиновски дрвја е и познатиот „Генерал Шерман“, секвоја висока 83 метри, со волумен од 1487 м3, која се смета за најголемото дрво во светот.

URL

На подрачјето на националниот парк Редвуд во Калифорнија, мобилизирани се околу 2.000 пожарникари кои таму ја ставаат во состојба на готовност целата своја противпожарна опрема.

„Се преземаат вонредни мерки за заштита на овие скапоцени дрвја“, рече Кристи Бригам, една од службениците во паркот,. „Навистина сакаме да сториме сé што можеме за да ги заштитиме овие дрвја стари помеѓу 2.000 и 3.000 години“, истакна таа.

URL

Илјадници квадратни километри шуми веќе изгореа во Калифорнија годинава. Бројот и интензитетот на пожарите во западниот дел на САД се зголемија во последните години, а сезоната на пожари се продолжи.

Експертите сметаат дека овој феномен е првенствено поврзан со глобалното затоплување, зголемување на температурите, зголемување на топлотните бранови и помали врнежи, а сето тоа го прави „идеален запалив коктел“.

Два пожари избија во четвртокот во близина на шумата со секвои, дел од националниот парк Редвуд, во кој се сместени петте најголеми познати дрвја во светот, а меѓу нив и „Генерал Шерман“, кој привлекува десетици илјади туристи.

Пожарите со низок интензитет генерално не можат да им наштетат на огромните секвои, кои се прилагодија на пожарите со текот на времето благодарение на екстремно густата кора на стеблото и гранките лоцирани многу високо, надвор од дофат на пламен.

URL

Но, исто така, за овие дрвја да се репродуцираат е потребен оган, бидејќи топлината на пламенот ги „пука“ конусите како пуканки, ослободувајќи стотици семиња.

Џиновскитедрвја, кои растат само во Калифорнија во подножјето на Сиера Невада, сепак не успеваат да ги преживеат пострашните пожари што избувнаа во Калифорнија во последните години поради климатските промени.

„Во однос на климатологијата, ние сме во непознати води“, изјави загрижено Кристал Колден, експерт за противпожарна заштита на Универзитетот во Калифорнија, Мерцед.

Минатиот мај, експертите беа изненадени кога открија дека огромна секвоја зафатена од пожар, сѐ уште гореше бавно, како дрво во камин.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Вести

Марс: По две недели тишина оживеаја роверите на НАСА

Read more

Руски сателит изгоре во атмосферата над САД

Read more

Направена 3Д реконструкција на лицата на египетски мумии стари 2000 години

Read more

Совршена машина за уништување: Американскиот М1 Abrams е најдобриот тенк во светот

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Топ 10 видеоигри во ноември 2021

Читај повеќе

Марс: По две недели тишина оживеаја роверите на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот MacBook Pro

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски сателит изгоре во атмосферата над САД

Читај повеќе

Направена 3Д реконструкција на лицата на египетски мумии стари 2000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Крис Редфилд и Џил Валентајн од Resident Evil отсега и во Fortnite

Читај повеќе

Откриено зошто јајце-клетката е огромна во споредба со сперматозоидите

Читај повеќе
  • play_arrow

Трилогијата Grand Theft Auto доаѓа во ноември, погледнете го трејлерот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Совршена машина за уништување: Американскиот М1 Abrams е најдобриот тенк во светот

Читај повеќе