Најзабавните моменти во кариерата на Ангела Меркел

Ангела Меркел (67) е канцеларка на Германија од 2005 година. Таа пред три години соопшти дека нема да бара петти мандат и неколкупати повтори дека нема да се премисли.

Парламентарните избори ќе се одржат во Германија во недела, 26 септември, кога најмоќната жена во светот ќе престане да биде премиер.

Ангела Меркел 10 години по ред беше на првото место на листата најмоќни жени на Forbes. Германците од милост ја викаат „Мама“, а политичарите ширум светот ја сметаат за кралица на Европа.

Иако со децении има успешна политичка кариера, Ангела Меркел има диплома по физика и докторат по квантна хемија.

И додека таа полека се подготвува за пензија, во продолжение ќе се потсетиме на најинтересните моменти од нејзината кариера.

Канцеларката посети подморница во 2005 година, и судејќи според изразот на нејзиното лице, сакаше да излезе што е можно поскоро.

Канцеларката со кригла пиво на саемот во Минхен ги воодушеви пивопијците ширум светот.

Се израдува кога германскиот репрезентативец Филип Лам постигна гол против Грција на Европското фудбалско првенство во 2012 година.

Меркел го посети паркот за птици во Марлоу и ги нахрани тамошните жители.

Архивска слика од 1995 година ја покажува тогашната германска министерка за животна средина, Ангела Меркел, за време на нејзината прва посета на нуклеарниот склад Горлебен.

Медиумите објавија дека Ангела е добра готвачка и дека сака да прави колачиња. Сепак, оваа слика ја прикажува како ужива во фалафел, а фотографирана е во 2017 година во Берлин.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Живот

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Read more

20 најдобри градови за семеен одмор

Read more

Петте најсрамежливи знаци во Зодијакот

Read more
 

Магазин

  • filter

Најновиот моден хит на Bottega Veneta е ремен/корсет од 2.500 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Читај повеќе

Што се случува кога ви кркори стомакот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Читај повеќе

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Читај повеќе

Шпанка го лажирала сопственото киднапирање, па играла бинго со парите од откупот

Читај повеќе

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Читај повеќе

20 најдобри градови за семеен одмор

Читај повеќе

Петте најсрамежливи знаци во Зодијакот

Читај повеќе