Најздравите луѓе во светот ги јадат овие три намирници за појадок

Експерти од Финска ги проучуваа навиките во исхраната на 147 здрави лица, со здрава тежина, во текот на 4 месеци.

Истражувачи, на чело до д-р Ана Лина Вуринен открија дека здравите луѓе за појадок обично јаделе три вида намирници.

Овошјето било најпопуларен избор за 51 проценти од испитаниците, млечни производи јаделе 41 процент додека консумација на овесни снегулки или мусли со студено млеко одбрале 33 проценти од луѓето.

Иако лебот и пекарските производи се сметаа за извор на непотребни калории, дури 32 проценти од испитаниците секој ден го почнувале со овој вид храна.

Најинтересно е што само 26 проценти од испитаниците признале дека со појадокот пијат кафе, додека 74 проценти одат на работа и работат без помош на кофеин.

„Наместо ограничување во исхраната и избегнување на омилената храна, преголемата тежина или дебелеењето може да се спречи ако ги слушате потребите на организмот, а предност му дадете на квалитетот, не на квантитетот на оброкот“, објаснува Ана Лина Вуринен.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Здравје

Кога не е добро време да ги миете забите?

Read more

Храна што помага да го подобрите помнењето

Read more

Едноставен тест од 10 секунди открива дали сте во ризик од прерана смрт?

Read more

Колку витамин Д ви треба според возраста?

Read more
 

Магазин

Топлотен удар: Што треба да знаете и како да се заштитите?

Читај повеќе

Кога не е добро време да ги миете забите?

Читај повеќе

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Читај повеќе

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Читај повеќе

Како без правосмукалка да исчистите скршено стакло?

Читај повеќе

Моден викенд Скопје со млади сили одбележа 25 сезони

Читај повеќе

Препораки како да се заштитите од високите температури

Читај повеќе

За блескави подови, во водата за чистење додајте кујнска сол

Читај повеќе

Како сами да го исчистите домашниот клима уред?

Читај повеќе