Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

МИА/КАЈГАНА
/ 14.05.2021 / 10:14

Израелската војска рано утрово соопшти дека нејзините сили извршиле најсилни удари врз Појасот Газа од почетокот на конфликтот со екстремистите на таа палестинска територија.

Според Министерството за здравство во Појасот Газа, бројот на убиени Палестинци се искачи на 119, вклучувајќи 31 малолетник и 15 жени, а околу 830 лица се ранети.

Девет лица беа убиени во Израел, вклучувајќи две деца, еден војник и пет жени.

Околу 2.000 ракети и проектили се истрелани од Појасот Газа од понеделникот, според израелските медиуми.

Ноќта помеѓу четвртокот и петокот беа истрелани 220 ракети, од кои 30 паднаа во палестинска територија.

Десетици ракети насочени кон станбени области биле пресретнати од противракетниот систем „Железна купола“.

Израелски авиони истовремено извршија голем напад врз мрежата на тунели ископани од исламистички Хамас под градот Газа околу полноќ. Нападот траеше околу 40 минути, а 450 ракети беа истрелани кон 150 цели. Армијата соопшти дека големината на штетата сѐ уште не е утврдена. Израелскиот воен портпарол Хидаи Зилберман, објасни дека војниците сѐ уште се на израелска страна и не влегле во Појасот Газа и покрај претходните тврдења за спротивното.

Испукани се околу 500 артилериски гранати, заедно со 50 тенкови гранати.

Палестинците во Газа соопштија дека израелскиот напад траел еден час и дека има многу жртви.

Remote video URL

Портпаролот Зилберман изјави дека операцијата е резултат на разузнавачки информации и внимателно планирање.

Читајте наредно: Чиј е Ерусалим?

реклама

Мајстор на денот: Погодил 7 пара и фатил 23 денари

Read more

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Жените открија во кои секс пози најтешко доживуваат оргазам

Read more

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Read more

Свет

Бајден: САД ќе донираат уште 500 милиони дози вакцини низ светот

Read more

Борис Џонсон конечно призна колку деца има

Read more

Затворен кинески град од 9,5 милиони жители поради 3 нови случаи на COVID-19

Read more

Талибанците сакаат да зборуваат на Генералното собрание на ОН

Read more
 

Вести

Приведена лекарка во Куманово осомничена за поткуп и злоупотреба на службена положба

Читај повеќе

Бајден: САД ќе донираат уште 500 милиони дози вакцини низ светот

Читај повеќе

Пендаровски: Вакцинацијата е клучна и да се спроведе без одлагање

Читај повеќе

Нови 491 случаи од 3.747 тестирања, починати се 16 лица

Читај повеќе

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини на Pfizer

Читај повеќе

Борис Џонсон конечно призна колку деца има

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност за несреќата во Тетово и Јавното обвинителство да покрене обвиненија

Читај повеќе

Денес ќе пристигнат 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“

Читај повеќе

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Читај повеќе