„Налепница“ со награда за најдобар краток филм на Brooklyn Film Festival

Награда за најдобар краток филм на Brooklyn Film Festival доби филмот „Налепница“ на Георги Унковски. Овој филм беше прикажан во конкуренција на фестивалот Sundance, а доби и престижна награда во Словачка.

Како што соопшти денеска Агенцијата за филм, „Налепница” исто така е селектиран и ќе биде прикажан на претстојното издание на Palm Springs International Short Film Fest 2020, што оваа година ќе се одржи од 16 до 22 јуни.

Викендов, како што наведува Агенцијата, свое прикажување во рамките на иницијативата „We Are One – A Global Film Festival“ имал и филмот „Знак” на Елеонора Венинова.

– Планетарната криза со COVID-19 има големи реперкусии и во функционирањето на Агенцијата за филм, а тоа секако значи дека и македонскиот филм е пред предизвици. Застојот со COVID-19 ги стави во мирување сите проекти на Агенцијата, а филмските работници кои се најчесто фриленсери немаат покриено придонеси и редовен месечен надомест. Агенцијата за филм заедно со Друштвото на Филмските Работници (ДФРМ), иницираше и издејствува средства за субвенција на филмските работници за два месеца. Исто така сите проекти кои беа во завршна фаза, Агенцијата направи напор да бидат исплатени, а притоа напомена приоритет во исплатите да бидат слободните филмски работници кои работеле на овие филмови, соопшти Агенцијата.

Посочува дека ова се првите интервентни мерки преземени од европските фондови за ублажување на влијанието на последниците од епидемијата, а како што подвлекува во соопштение, ќе ги има и во периодот кој следи.

– На македонскиот филм му посакувам да продолжи да ја живее својата ренесанса и да се продуцираат добри и квалитетни филмови кои ќе остават печат во домашната и странската кинематографија. Во оваа криза пред сѐ мораме да ги заштитиме филмските работници, тие посветени професионалци без кои нема да има македонски филм. Агенцијата ќе ги објави резултатите од конкурсот за филм како и секоја година кон крајот на јуни, почеток на јули, истакна директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

МК сцена

„Mayhem“ го одложи настапот во Скопје за 2021 година

Read more

Влатко Стефановски: Нас први нè укинаа и последни ќе ни дозволат да работиме

Read more

Прво издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во МКЦ парк

Read more

Објавена првата книга за современа македонска музика на англиски јазик - „Press & Play“ на Ненад Георгиевски

Read more

Сцена

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Starship Troopers“

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно-фантастичната серија „Raised by Wolves“ доби нов трејлер

Читај повеќе

Двејн Џонсон втора година по ред најплатен актер во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри борбени сцени со Киану Ривс

Читај повеќе

Џаред Лето ќе го глуми Енди Ворхол

Читај повеќе

Антонио Бандерас позитивен на коронавирусот: Роденденот го славам во карантин

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Антонио Бандерас!

Читај повеќе