Наместо кафе: Утрински напитоци што ја подобруваат работата на црниот дроб

Дали уживате во шолја добро кафе и не сакате да се откажете од тоа?

И не мора, но потрудете се одвреме-навреме да го замените со напитоци што се добри за вашето тело, особено за работата на црниот дроб – прочистуваачот на телото.

На прво место е топол пијалак од мед и лимон, кој ќе ви го подигне доброто расположение за цел ден, а воедно е и вкусен.

Сè што ви треба е мед, сок од половина лимон и чаша вода. Измешајте ги сите состојки и испијте го наместо кафе. Овој пијалок ќе го потисне секое чувство на умор и поспаност наутро, а го зајакнува и имунолошкиот систем.

Ледениот чај со лимон и мајчина душица ќе го подобри вашето расположение и ќе го зајакне вашиот имунолошки систем. Подгответе го чајот така што ќе загреете чаша вода со гранче мајчина душица и прстофат цимет.

Кога водата ќе зоврие, ставете кесичка црн чај во неа. По три минути извадете го и на крајот додајте во напивката рендана кора од лимон. Процедете го чајот, изладете го и уживајте.

Зелениот чај отсекогаш бил познат како замена за кафе бидејќи содржи кофеин, поради што го подобрува расположението и ја враќа енергијата.

За да подготвите мача лате, потребна ви е половина шолја вода, лажица „мача“ во прав, што е прав од листовите зелен чај, половина шолја кравјо млеко, половина шолја кокосово млеко, лажица мед и неколку капки екстракт од ванила.

Во шолја ставете го „мача“ прашокот и прелијте го со вода, па добро измешајте. Загрејте ги кравјото и кокосовото млеко со ванила и мед, па во него додадете ја подготвената „мача“ и измешајте.

реклама

Здравје

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Read more

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Read more

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Read more

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе