УЕФА ЛИГА НА НАЦИИ 2020/21

Наместо во Ереван, со Ерменија ќе играме на Кипар

Филип Здравески
/ 03.11.2020 / 12:06

Натпреварот од последното коло во Лигата на нации македонската фудбалска репрезентација ќе го игра во Никозија, а причина е војната во Нагорно-Карабах.

Момент од дуелот со Ерменија во Скопје во септември; Фото: ФФМ

УЕФА дефинитивно не дозволува Ерменија да игра натпревари на домашен терен. Иако тамошното првенство е во тек, поради војната во Нагорно-Карабах во соседен Азербејџан репрезентацијата на Ерменија ќе мора да продолжи своите натпревари како домаќин да ги игра на неутрален терен.

„Уште не е потврдено, но 99% натпреварот против Ерменија ќе се игра на Кипар, поточно во Никозија. УЕФА синоќа испрати допис до нас за таквата одлука наведувајќи дека накнадно ќе треба да биде потврдена“, изјавија од ФФМ за Кајгана.

Ерменците минатиот месец против Грузија беа домаќини во полскиот град Тихи.

Македонија прво ја очекува историскиот бараж против Грузија за пласман на ЕУРО кој ќе се игра на 12-ти месецов во Тбилиси. Победникот ќе избори пласман.

Три дена подоцна во Скопје ја пречекуваме Естонија во претпоследното коло од Лигата на нации, а на 17-ти очигледно патуваме за Кипар на мегдан со Ерменија.

Селекторот Игор Ангеловски списокот на повикани играчи најави дека ќе го соопшти в петок.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Фудбал

Загинаа млад фудбалер на Ајакс и брат му

Read more

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Read more

Седлоски по елиминацијата од Санта Клара: Задоволен сум од реваншот

Read more

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ не се откажува: Сака да игра за Србија на Олимпијадата во 2024

Читај повеќе

Симон Бајлс: Не треба да објаснувам зошто го ставам здравјето на прво место

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанецот Џејкобс победник на 100 метри со нов европски рекорд

Читај повеќе
  • filter

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Читај повеќе

Прв светски рекорд во атлетика на годинашната Олимпијада

Читај повеќе

Зверев се закити со олимписко злато

Читај повеќе

Ѓоковиќ пред ЛОИ: Кога станува збор за Србија, јас тука пресекувам и не се свртувам назад

Читај повеќе

Илејн Томпсон-Хера собори олимписки рекорд стар 33 години

Читај повеќе

Австралиец падна од жештина двапати за време на трката, но сепак ја заврши

Читај повеќе