Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Црниот дроб е еден од најважните органи во нашето тело. Тој игра голема улога во формирање на одбранбени протеини, неутрализација или елиминација на течни или отровни материи, при што најголем дел од никотинот се детоксицира во црниот дроб. Исто така го регулира и нивото на шеќер во крвта.

Важно е да внимавате на здравјето на црниот дроб, особено на храната што ја внесувате. Следните намирници се одлични за да го подобрите здравјето на овој орган.

Цитрон

Цитронот е одличен за црниот дроб бидејќи е полн со антиоксиданти.

Двата главни антиоксиданти во цитронот се нарингенин и нарингин кои го намалуваат воспалението во организмот. Исто така го намалуваат и процентот на маснотии во дрниот дроб.

Кафе и чај

Докажано е дека кафето го чува здравјето на дрниот дроб. Го намалува ризикот од цироза и рак на црниот дроб, а исто така го намалува и воспалението.

Истите придобивки ги има и од чајот. Овие пијалаци го спречуваат таложењето на масните наслаги во црниот дроб.

Боровинки и брусница- содржат антиоксиданти кои се наречени антоцијанини. Секојдневно консумирање на овој тип на овошје го чува здравјето на црниот дроб, а тоа го покажаа многубројни истражувања.

Грозје

Грозјето го намалува воспалението, но исто така се смета дека го намалува и ризикот од појава на рак. Истражувањата покажаа дека секојдневното консумирање на екстрактите од грозјето го подобруваат функционирањето на црниот дроб и го прочистуваат од токсини.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Здравје

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе