Намирници кои го зајакнуваат имунитетот

Исхраната која вклучува храна богата со состојки за зајакнување на имунитетот – витамини А, Д, Е и Ц, селен, цинк се клучни во борбата против вируси и за зајакнување на имунитетот.

Витамините и суплементите се корисни за многу луѓе кои сакаат да го зајакнат имунитетот во сезона на настинки, грип и коронавирус. Најдобриот начин да го зајакнете имунитетот е преку исхраната. Ова се некои од намирниците кои треба да ги јадете.

Јајца

Јајцата се можеби една од најздравите намирниц. Едно јајце содржи само 75 калории, 7 г протеини, 5 г масти и 1,6 г заситени масти, железо, витамини и минерали.

Јајцата кои се богати со витамин Д и Б12 се одличен начин да го зајакнете имунитетот. Витаминот Б12 и витаминот Д се неопходни за создавање на бели крвни зрнца кои создаваат антитела, а витаминот Д ги контролира и воспаленијата во телото.

Пиперка

Пиперките содржат моќни антиоксиданти кои се борат против болести. Имаат повеќе витамин Ц од портокал. Една шолја сечкана пиперка содржи дури три пати повеќе витамин Ц од препорачаниот дневен внес.

Лук

Лукот содржи алицин, антиоксидант кој може да ви помогне во зајакнување на вашиот имунолошки систем, според истражувањето објавено во Food Science & Biotechnology. Лукот е богат со аминокиселини и ензими кои го штитат здравјето на цревата.

Семки од сончоглед

Семките од сончоглед содржат висок процент на незаситени масти кои во организмот се борат против воспаленија, како и витамин Е кој помага при зацелување на оштетените клетки.

Кефир

Кефирот содржи пробиотици кои се всушност добри бактерии кои играат важна улога во имунолошкиот систем на човекот. Кефирот е богат со витамини и минерали, а одличен е за луѓето кои се нетолерантни на лактоза.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Здравје

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Read more

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Read more

Зошто се појавува кариес иако водите добра орална хигиена?

Read more

Дали со јаболков оцет може да се намали нивото на шеќер во крвта?

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе